Gaziantep Üniversitesi'nde 'Reyhanlı' protestosu

Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki bombalı saldırıyı kınamak için üniversite kampusunda oturma eylemi yaptı.

Gaziantep Üniversitesinde Reyhanlı protestosu
17 Mayıs 2013 Cuma 19:44 tarihinde eklendi, 1.159 kez okundu.

 

Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu üyesi yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde geçen cumartesi günü meydana gelen bombalı saldırıyı kınamak için öğleden sonra Gaziantep Üniversitesi kampusunda toplandı.

Polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde öğrenciler adına konuşan Yunus Adol, Reyhanlı'da meydana gelen patlamada yetkililer tarafından açıklanan ölü ve yaralı sayısının gerçeği yansıtmadığın ileri sürdü. Suriye'de yaşanan iç çatışma sonrası Hatay'a yapılan göçün halk arasında tedirginlik yarattığını ifade eden Adol, "Hatay'da yüzyıllardır barış içinde yaşayan halkın endişesi dikkate alınmamıştır. Ön yargı düşmanlığın körüklenmesine neden olmuştur" dedi.
 
Bombalı saldırının Kürt sorununun demokratik çözümü için başlatılan barış ve müzakere sürecine darbe vurulması için yapıldığını da ileri süren Adol, "506'ıncı gününe giren Uludere olayının failleri henüz bulunamazken, Reyhanlı olayından 8 saat sonra failler beyan edilerek açık hedef haline getirilmiştir. Dün Roboski katliamını gerçekleştirenlerle, bugün Reyhanlı katliamını gerçekleştirenler aynı zihniyette insanlardır. Hükümetin yanlış Suriye politikası yüzünden insanların yaşamları yok olmaktadır" diye konuştu.
 
Grup basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

DHA