'Geri zekâlı' cezası

Tuğba Ekinci, kendisini eleştiren sinema eleştirmeni Ömür Gedik hakkında bir televizyon kanalında söylediği sözler nedeniyle 20 bin lira tazminat cezasına çarptırıldı

Geri zekâlı cezası
16 Mayıs 2012 Çarşamba 09:12 tarihinde eklendi, 1.232 kez okundu.

 

38. Altın Kelebek Ödül Töreni’nde “Yılın En İyi Erkek Solisti” ve “Yılın En İyi Şarkısı” ödülünü almak için sahneye gelen Tarkan’a “Neden okul yaptırmadın?” sorusunu sorarak olay yaratan Tuğba Ekinci, kendisini eleştiren Ferhat Göçer’in sevgilisi, sinema eleştirmeni Ömür Gedik hakkında bir televizyon kanalında söylediği sözler nedeniyle mahkemelik oldu ve tazminat cezasına çarptirildı. 
 
Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği Başkanı da olan Gedik, Ekinci’nin programda söylediği “Sen kimsin? ‘Portakalı soydum’ diye bir şarkı yapmış, geri zekâlı gibi. Köpekler ve hayvanlar için, millet alay etti” sözleriyle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla dava açtı ve 20 bin TL manevi tazminat istedi. 
 
Tuğba Ekinci ise avukatı aracılığıyla verdiği cevap dilekçesinde, sunucunun sorduğu sorulara cevap verdiğini belirterek, genel sohbet içerisinde hedef göstermeden, eleştiri niteliğinde yanıtlar verdiğini anlattı. Mahkeme Ekinci’nin, konuşmalarının bir bütün olarak ele alındığında Ömür Gedik’i hedef alarak küçük düşürücü açıklamalarla eleştiri sınırlarını aştığı gerekçesiyle 20 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Habertürk