Gezi iddianamesinde flaş gelişme!

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 255 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Gezi iddianamesinde flaş gelişme!
24 Aralık 2013 Salı 19:15 tarihinde eklendi.
İddianamede Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nin pencere önünde içi boş ezilmiş halde bira kutusu ile müezzin bölümünde boş sigara kutusu, söndürülmüş sigara izmaritleri bulunduğu belirtildi. Elindeki kutudan birşeyler içtiği görülen bir sanığın ne içtiğinin ise kamera görüntülerinden tespit edilemediği kaydedildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 255 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, 7’si yabancı uyruklu 255 sanık hakkında 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevini usulsüz üstlenme ve kamu malına zarar verme, özel kıyafetleri usulsüz kullanma, suçluyu kayırma, ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme ve hırsızlık' suçlarından 1 yıldan 11,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
 
İddianamede şüphelilerin olaylar sırasında 31 Mayıs günü Bezmialem Valide Sultan Camii’ne girmek istedikleri, cami müezzini Fuat Yıldırım'ın grubun içeri girmesine engel olmaya çalıştığı anlatıldı.

Müezzin Yıldırım ile caminin güvenlik görevlisinin kırılan kapının arkasına kalaslar koyarak eylemcilerin içeriye girmesini engelledikleri belirtilen iddianamede, eylemcilerin ertesi gün cami kapısının açık olmasından faydalanarak içeri girdikleri ifade edildi.

Eylemcilerin camideki ayakkabılıkları ters çevirerek tezgah gibi kullandıkları kaydedildi. Tıbbi ve yiyecek içecek artıkları ile cami içinin şüpheliler tarafından kirletildiği anlatılan iddianamede camiye zarar verildiği belirtildi. Cami içindeki güvenlik kameraları ile minber kısmında Arapça yazılar bulunan perdelerden bir kısmını çalındığı kaydedildi.
 
Polisin yaptığı incelemede pencere önünde içi boş ezilmiş halde bira kutusu ile müezzin bölümünde boş sigara kutusu, söndürülmüş sigara izmaritleri bulunduğu anlatılan iddianamede, camideki güvenlik kamera görüntülerinin çözünürlüğünün düşük olduğu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şubesi’ndeki iyileştirme çabalarına rağmen sanıklardan cami içerisindeki E.Ö.'nün elindeki kutudan ne içtiğine yönelik bir tespitin yapılamadığı ifade edildi.
 
Sanıklar, Mayıs ayında hakim karşısına çıkacak.

CİHAN