Gezi Parkı için halaylı eylem

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Taksim Gezi Parkı eylemine destek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Gezi Parkı için halaylı eylem
04 Haziran 2013 Salı 16:21 tarihinde eklendi, 1.142 kez okundu.
BURSA'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) üye yaklaşık 500 kişilik grup, Taksim Gezi Parkı eylemine destek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. İş bırakma eylemi de yapan grup, halay çekerek Gezi Parkı eylemlerine destek verdi.
 
Bursa'da Setbaşı Caddesi'nde toplanan KESK'e üye yaklaşık 500 kişilik grup, ellerindeki pankartlarla birlikte Kent Müzesi'ne kadar yürüdü. Çevredekilerin alkışlarla destek verdiği yürüyüş sırasında 'Bursa uyan, direnişe sahip çık', 'Hükümet istifa', 'Her yer Taksim, her yer direniş', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları atıldı.
 
KESK Bursa Şubesi Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Özaydın, günlerdir dünyanın gözü ve kulağının İstanbul'da olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin çeşitli illerinde Gezi Parkı ile ilgili eylemlerin sürdüğünü hatırlattı. Halkın vergileriyle gaz bombası alınarak bunların halka karşı kullanılmasının asla kabul edilemeyeceğini söyleyen Özaydın, "Halkın, emekçilerin, ezilenlerin geleceklerine, doğaya sahip çıkmaları ve sermayenin acımasızlığına karşı bu haklı tepkiye karşı hükümetin insanlık dışı saldırısını kınıyor, protesto ediyoruz" dedi.
 
Özaydın, KESK öncülüğündeki uyarı grevinin ne kadar haklı olduğunu son gelişmeler ile gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de emekçiler halkın geniş kesimleri sadece çalışma hayatına yönelik saldırılara karşı değil, doğa ve bir bütün yaşam alanlarına yönelik her tür otoriter, faşist uygulamaya karşı sessiz ve tepkisiz kalmayacağını ve mücadelesini yükselteceğini göstermiştir. Bu nedenle 5 Haziran grevi, 4 - 5 Haziran olarak iki güne çıkartılmıştır."
 
Konuşmaların ardından eylem, halaylarla devam etti.

DHA