Gezi Parkı kapatıldı

1 Eylül Dünya Barış günü kapsamında yapılması planlanan insan zinciri eylemi nedeniyle polis Taksim Gezi Parkı'nı kapattı.

Gezi Parkı kapatıldı
01 Eylül 2013 Pazar 12:35 tarihinde eklendi.
1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle çeşitli gruplarca yapılması planlanan eylemler öncesi polis Taksim'de yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis ekipleri güvenlik nedeniyle Gezi Parkı'nı kapattı.
 
Sabah saatlerinden itibaren Taksim ve çevresine çok sayıda polis kaydırıldı. Taksim'e çıkan bütün yollar ve metro çıkışında önlem alındı.

Bu arada kendilerine 'Direnç-iz' adını veren bir grup sanatçı, yapılması planlanan 'Barış İçin El Ele' eyleminin resmini yapmak için, Gezi Parkı girişine geldi. Burada resim yapmak için hazırlıklarını sürdüren grup, polis tarafından parktan çıkartıldı. Polis yetkilileri güvenlik amacıyla parkta toplanmalara izin verilmeyeceğini ve bir süre yayalara kapatılacağını söyledi.
 
KALKANLI MÜDAHALE
 
Saat 13.00 sıralarında bir grup, İstiklal Caddesi'nden başlayarak Cumhuriyet Anıtı'na doğru ele ele tutuştu. Polis, eylemcilerin önüne set çekerek insan zinciri oluşturmalarını önledi. Polis daha sonra kalkanlarla grubu iterek Sıra Sevlviler Caddesi'ne doğru uzaklaştırdı. Grup "Barışa barışa kazancağız", "Her yer Taksim" sloganları attı.
 
Polisin gruba müdahalesi sırasında arada kalan basın mensupları, tepki gösterince, polis ile basın mensupları kısa süreli gerginlik yaşandı.

DHA