Gezi Parkı'nın esrarengiz finansörü

Gezi olaylarının ardındaki güç merak konusu. Masak inceleme yaptı finansör yurt dışında çıktı. Harcamalar ise Türkiye'de bir kaç hesaptan.

Gezi Parkının esrarengiz finansörü
01 Temmuz 2013 Pazartesi 10:03 tarihinde eklendi.
Ankara, İzmir ve İstanbul'da eylemlerde trafik kurallarını ihlal eden 100 kadar araç sürücüsüne kesilen trafik cezalarının aynı olan birkaç hesaptan ödendiği saptandı. 
 
Gezi Parkı olaylarında özel araçlarıyla eylemlere katılan, alkollü olarak eylem yerlerine gelen, polise müdahale ettiği ileri sürülen ve bu nedenle araçları çekilip trafik cezası yiyen yaklaşık 100 kişinin trafik cezasının birkaç ortak hesaptan ödendiği ortaya çıktı. 
 
Sabah'ın haberine göre Mali polis, gösterilerin yoğun olarak yaşandığı bazı kentlerde eylemcilerin marketlerden yapılan küçük alışverişlerde dolar kullanıldığını da mağdur ve tanık ifadeleriyle belirledi. Bu durum soruşturmacı birimlerde eylemlerin finans kaynağı hakkında soru işretlerine neden oldu. Polis şüphelilerin hesaplarını incelemeye aldı. 
 
PARA KAYNAĞI YURTDIŞINDAN
 
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), yurtdışından para transferlerinin yapıldığı şüpheli isimlerin para hareketlerini masaya yatırdı. MASAK ve Mali Polis, ilk incelemelerde eylemlerde organizatörlerin para kaynağının yurtdışı, eylemlerin masraflarının ise ismi açıklanmayan yerli hesaplarca karşılandığına dair önemli tespitlere ulaştı. Eylemcilerin para hareketlerini izlemeyi sürdüren iki kurum, yeni bilgilere ulaştı. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde 100'e yakın eylemcinin alkollü araç kullanma, hatalı park yapma, polise araçla müdahale etme gibi nedenlerle trafik cezası yediği belirlendi.
 
DOLARLA SU ALMIŞLAR
 
Ayrıca eylemlere sürekli araçlarıyla gelerek korna çalan, gösterici taşıyan, bagajlarından poşetlerle taş, demir bilye, sapan çıkaran isimler de tek tek belirlendi. Trafik cezası yediği anlaşılan bu kişilerin ceza ödemelerini hazırlıklıymış gibi hemen ödediği soruşturma birimlerince tespit edildi ve şüpheli bulundu. Ayrıca bazı eylemcilerin gösteri yapılan yerlerin çevresindeki alışveriş merkezlerinde suyu bile dolar ile satın alındığı polisin aldığı ifadelere yansıdı. Polis trafik cezaları internet üzerinden ödenen şüpheli kişilerin ödemelerini şüphe üzerine tek tek mercek altına aldı. Ancak oldukça ilginç bir durumla karşılaşıldı. Eylemlere karıştığı öne sürülen 100 kişinin trafik cezalarının birkaç ortak hesaptan ödendiği bilgisine ulaşıldı. Polisin bu hesapları savcılık kararıyla incelemeye aldığı ve kişileri tespit ekmek izin harekete geçtiği öğrenildi. Tespitlerin ardından hesap sahiplerinin ifadelerine başvurulabileceği belirtildi. MASAK ve polisin para harekeliliğinde organize bir yapının varlığı üzerinde durduğu bilgisine ulaşıldı.