Gezi’de ‘doktor’ karmaşası

Ramada Otel’deki Gezi revirinde gözaltına alınan beyaz önlüklü üç ‘sahte doktor’un tuhaf ifadeleri, polisi bile şaşkına çevirdi. Yaralılara müdahale eden bir doktor ve üç hemşire gözaltında tutulurken, serbest kalan ‘sahte doktor’lar geride soru işaretleri bıraktı

Gezide doktor karmaşası
18 Haziran 2013 Salı 10:57 tarihinde eklendi, 1.226 kez okundu.
Gezi Parkı protestoları sırasında Ramada Otel’deki revirden gözaltına alınan 3 kişi, savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Doktor olmamalarına rağmen yaralılara müdahale ettikleri ileri sürülen üç zanlının, neredeyse aynı olan ifadelerle de şaşırttı. Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen üç şüpheliden Yasin E.’nün “cinayet”, Faysal T.,’nin “Terör örgütüne üye olmak ve propaganda” suçundan kaydı bulundu. Yine kendini “özel bir hastanede doktor” olarak tanıtan Ali Rıza K.’nın ise 7 ayrı hırsızlık suçundan poliste kaydı bulunduğu belirlendi.
 
BİRBİRİMİZİ TANIMAK İÇİN
Yakalanma anında polise kendilerini “doktor” olarak tanıttıkları iddia edilen zanlılar ifadelerinde ise doktor olmadıklarını, yardım etmek istediklerini söylediler. Gözaltında, bayan kuaförü olduğu ve cinayet suçundan sabıkalı olduğu ortaya çıkan Yasin E., ifadesinde “Taksim’de polis müdahalesinden yaralanan kişileri Ramada Otel’deki revire taşıyorduk. İçeride doktor ve hemşireler yaralılara yardım ediyordu. Ben günün yorgunluğundan bir ara uyuya kaldım. Uyandığımda polis otelin içine girmişti. Kelepçe takarak beni götürdüler. Üzerimdeki doktor kıyafeti ise yaralı kişilere müdahale eden kişilerin birbirini tanıması amaçlı giyilmiştir. Sağlık hakkında bir bilgim ve sertifikam yok. Gelen hastaların sadece taşınmasında yardımcı oldum” dedi.
 
KAN BULAŞMASIN DİYE… 
“Terör örgütü üyeliği”nden sabıkası bulunan Üniversite Öğrencisi Faysal T. ifadesinde şunları söyledi: Otel yakınlarında yürürken yaralı bir kişi yardım istedi. Ramada Otel’e taşıdık. Orada bulunan doktora yaralıyı bıraktıktan sonra dışarıya çıkarken polisler tarafından gözaltına alındım. Üzerimde bulunan doktor önlüğünü ise taşıdığımız yaralının kanı üzerime bulaşmasın diye giymiştim.
 
ÜSTÜM KİRLENMESİN…
Gözaltına alınan ve 7 ayrı hırsızlık suçundan kaydı bulunan diğer zanlı Ali Rıza K. ise Emniyet’teki ifadesinde “Yürüdüğüm sırada yaralı bir şahıs gördüm. Şahsa yardım ederken yakında bulunan Ramada Otel’in içine taşıdım. Otel içinde doktor vardı. Yaralıyı teslim ettikten sonra dışarı çıkarken polis tarafından gözaltına alındım. Üzerimdeki kıyafet ise yaralıyı taşımadan önce üzerim kanlanmasın diye giydiğim kendi kıyafetim. Oteldeki revirden bir bilgim yok ve kimseye bir ilaç vermedim” dedi. Birbiriyle neredeyse aynı ifadeleri veren zanlılar, geride bıraktıkları soru işaretleriyle serbest kalırken, revirde görev yapan bir doktor ve üç hemşire de hala gözaltında tutuluyor.
 
Kaynak:  Akşam/Levent Albayrak