Gitmeden erken seçim istedi

AB'ye ekonomik konularda verilen taahhütleri gerçekleştirdikten sonra istifa edeceğini açıklayan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi erken seçim istedi.

Gitmeden erken seçim istedi
09 Kasım 2011 Çarşamba 10:44 tarihinde eklendi.

 

"Yeniden aday olmayacağım" diyen Berlusconi, önümüzdeki şubat ayında erken seçim yapılması gerektiğini söyledi. Berlusconi, "Reform paketi mecliste kabul edilir edilmez istifa edeceğim. Yeni bir hükümet için çoğunluk sağlanamayacağından erken seçime gidilmesinin en doğru karar olacağını düşünüyorum. Şubat ayında olması muhtemel seçimlerde de aday olmayacağım" dedi.
 
MUHALEFETE ÇAĞRIDA BULUNDU
Ülkesinin içinde bulunduğu borç krizine karşılık Avrupa Birliği (AB) ile mutabık kalınan ek önlemlerin hayata geçirilmesi hususunun önemine dikkat çeken İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, muhalefeti AB tarafından istenen bu önlemlerin onaylanmasına izin vermeye çağırdı.
 
'ŞAŞIRMADIM AYNI ZAMANDA ÜZÜLDÜM' 
Partisinin kan kaybı sonucu, mecliste çoğunluğu kaybetmesine de değinen Berlusconi, "Sadece şaşırmadım aynı zamanda üzüldüm. Kendimi üzgün hissettim çünkü dün oy kullanmayanlar arasında, "Forza Italia" (Berlusconi'nin 1994-2009 yılları arasındaki siyasi partisi) yıllarından gelen dostlar vardı" şeklinde konuştu.
 
 
Berlusconi, ülkenin geleceği hakkında şu anda son sözün cumhurbaşkanında olduğunu da belirtti.
 
CUMHURBAŞKANI İLE MİNİ ZİRVE 
Parlamentodaki oylamanın ardından koalisyon ortağı Kuzey Birliği lideri Umberto Bossi'le mini bir zirve yapan Başbakan Berlusconi, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya gitti. Devletin zirvesinin bir araya geldiği ve yaklaşık bir saat süren toplantıdan, Avrupa Birliği'nin İtalya'dan bünyesindeki borç krizine karşı hayata geçirmesini istediği ek önlemleri gerçekleştirdikten sonra hükümetin istifa etmesi kararı çıktı.