Gökçek Ankara'ya boğaz yapacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yerel seçim çalışmalarını başlatıyor.Gökçek, seçim çalışmaları kapsamında Ankara için hazırladığı 18 projesini açıkladı

Gökçek Ankaraya boğaz yapacak
06 Şubat 2014 Perşembe 14:59 tarihinde eklendi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yerel seçim çalışmalarını başlattı. Ankara'da konuşan Gökçek, önümüzdeki yıllarda Ankara'da hayata geçirmeyi planladığı 18 projesini anlattı.
 
Melih Gökçek'in açıklamalarından öne çıkanlar;
 
"Seçim sürecinde bol keseden atanlar var, seçim kampanyalarını hizmet üretmek üzerine değil, karalamak üzerine kurmuşlar. Onların yaptığı tek bir şey var; yalan atmak, iftira atmak, milli birliğimiz ve kardeşliğimiz hedef almak. Ancak ben bugün bu konulara girmeyeceğim, siz zaten olan biteni biliyorsunuz.
 
Ben bugün Ankaramızı 2023 hedefine ulaştıracak yepyeni projelerimizden bahsedeceğim.
 
Pek çok projemiz var, ama size bugün sadece 18 tanesini açıklayacağım.
 
1. projemiz Avrupa'nın en büyük parkı ANKA Park. Toplam 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Amacımız orayı 12 ay boyunca turizme açık tutmak. Alanda toplam 1200 tane küçüklü büyüklü oyuncak var, bu bir rekordur. içerisinde dinazor sinemaları, müzeleri bulunuyor. Savaşan Transformer'lar, 360 derece Ankara ve Türkiye sinemaları. Yeni Mahalle birinci duraktan itibaren ücretsiz ulaşım sağlıyoruz. İlk yıldan itibaren 5 milyon ziyaretçiti hedefliyoruz, hedef 10 milyon.
 
2 projemizi Ankara Boğazı... Ankara'ya deniz getirmek imkansız ancak artık Ankara'nın da boğazı olacak. İmrahor vadisinde 1.etapta yer alacak 11 bin metrekarelik dev alan... Ankara'nın imajına inanılmaz bir katkı sağlayacak. 5 senede bitmesini planlıyoruz.
 
3. proje havaalanı metro projesi, Başbakan'ın Ankara'ya hediyesi olacak. Hedef önümüzdeki 5 yıl içerisinde bitirmek.
 
4. projemiz teleferik otobüs projesi... Otobüs teleferikler karayollarının yetersizliği nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde var. Teleferik otobüsleri Adliye Sarayı'nın oraya yapamayı planlıyoruz. Bu şekilde trafik rahatlayacak.
 
5. projemiz belediye başkanı olarak beni en çok heyecanlandıran projelerinden bir tanesi. Kuzey Ankara'ya Cumhuriyet tarihinin en mükemmel camisini ve kültürel merkezini yerleştiriyoruz. Cumhuriyet döneminin en iddialı camiisi olacak. 130 bin metrekare kapalı alanı olan camiinin ihalesi yapıldı, hafriyatı başladı.
 
6. büyük projemiz fuar alanı projesi... Halen uçakların fuar alanına girebileceği yolu bulunan toplam 50 bin metrekare açık, 50 bin metrekare kapalı alanı olan bir fuar alanı... Hedefimiz 2014 yılında fuar alanını açmak.
 
7. proje İnanç ve Tarih müzesi projesi... 4 bölümden ulaşıyor, Ferman müzesi, tarih müzesi, bilim müzesi ve en önemli bölüm Kur'an mucizeleri müzesi. Ankara'ya yılda en az 3 milyon turist getirecek olan bu proje müthiş bir atılım olacak inşallah.
 
8. proje termal su projeleri... Ankara'nın dört bir yanında termal su kaynaklarının kullanılmasını amaçlayan bir proje. Ankara termal turizmle taçlanacak.
 
9. proje çok amaçlı kongre merkezi projesi... Yapılacak olan gösteri merkezi çok amaçlı olarak kullanılacak.
 
10. proje Ankara'nın simge projesidir. Adı 333 Ankara... 333 metre yüksekliğinde yapılacak olan bina Avrupa'nın en yüksek binası ve Ankara'nın simgesi olacak. Binada oteller, restoranlar ve iş yerleri olacak.
 
11. proje Ankara'ya yeni katılan ilçelerimize büyük bir müjde taşıyor. Tarımsal ve hayvansal kalkınma projesi... Tarım ve hayvancılığın teşviki düşünülüyor. Özellikle belediye şirketi devreye sokularak tarım ve hayvancılığın geliştirilmesini planlanıyor. Köylerimiz zenginleştirilecek.
 
12 proje Eryaman stadı... Gençlik ve Spor Bakanlığı Ankara'da 43 bin kişilk yeni bir stadın inşaasına bu yıl başlıyor. 15 bin kişilik daha küçük başka bir stad daha yapılacak.
 
13. proje manevi mimairımız Hacı Bayram-ı Veli Camii ve çevresini yenileme projesi... 2014 yılında çevre düzenleme işleri bitmiş olacak. Ayrıca Türkiye'nin en modern kapalı dolmuş durakları ve Hacı Byram kongre salonunu da tamamlamış olacağız.