Göksel Gümüşdağ ve Hikmet Karaman beraat etti

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gördüğü şike davası hakkında kararını açıkladı.

17 Ocak 2014 Cuma 18:38 tarihinde eklendi.

Göksel Gümüşdağ ve Hikmet Karaman hakkında beraat kararı veren Yargıtay, İbrahim Akın ve Gökçek Vederson’un cezalarını onadı.

Yargıtay, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile birlikte Asbaşkan Nevzat Şakar, Zeki Mazlum, Zafer Önder İpek, Göksel Gümüşdağ ve Hikmet Karaman'ın beraatına karar verdi. Bülent Uygun için 'Türkiye Profesyonel Süper Ligi'nde spor müsabakalarının sonucunu şike ve teşvik primi ile etkilemek amacıyla Aziz Yıldırım liderliğinde kurulan örgüte üye olmak suçundan beraatına karar veren Yargıtay, Uygun'u, 22 Nisan 2011’de oynanan Eskişehir-Trabzon maçının sonucunu etkilemek amacıyla teşvik suçunu işlemek suçundan toplamda 11 ay 7 gün hapis cezasını onadı.

Fenerbahçeli futbolcu Emmanuel Emenike hakkında ise CMK'nın 10. maddesi uyarınca dosyanın ayrılmasına hükmeden Yargıtay, Gökçek Vederson'un 17 Nisan 2011'de oynanan Trabzon-Bursa maçının sonucunu etkilemek için teşvik suçundan 5 ay hapisini onadı.

TFF Eski Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne yardım etmek ve 1 Mayıs 2011’de oynanan FB-İBB maçında şike yapmak suçundan yeterli ve her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığı ve bu suçların sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraat kararı verildi.

Teknik Direktör Hikmet Karaman için 21 Şubat 2011’de oynanan Manisa-Trabzonspor maçında teşvik suçundan beraat kararı veren mahkeme, İbrahim Akın'ı ise bazı maçlarda şike yapmak suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırıldı.


CİHAN