Google'ın patronu Köşk'e çıkıyor

İnternet arama motoru Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, iki günlük ziyaret için Türkiye’ye geliyor

Googleın patronu Köşke çıkıyor
20 Haziran 2011 Pazartesi 09:07 tarihinde eklendi, 1.079 kez okundu.

 

2001 ile 2011 yılları arasında internet devinin CEO’luğu koltuğunda oturduktan sonra geçtiğimiz nisan ayında bu görevi şirketin kurucularından Larry Page’e devreden ve Google’ın yönetimkurulu başkanı olan Schmidt’in, bugün İstanbul’da gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelmesi planlanıyor.

Schmidt, CEO’luğu bıraktıktan sonra çıktığı Avrupa turu kapsamında İtalya ve Rusya’nın ardından yaptığı bu ziyarette, Türkiye’de 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan internete filtre uygulaması ve sansür tartışmalarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye’de reklam ve pazarlama ofisi aracılığıyla faaliyette olan Google’ın, Türkiye’de ayrıca Maliye Bakanlığı ile yaşadığı vergi sorunları nedeniyle mobil uygulama platformu Android Market’teki ücretli uygulamaların yasal olarak indirilebilmesi konusunda sıkıntılar bulunuyor. 
 
GÜL, İNTERNETİ USTASINDAN DİNLEYECEK
Schmidt, son ana kadar belirli olmayan Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul’un ardından Ankara’ya geçecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’yi ziyaret eden Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’i yarın (salı) kabul edecek. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşecek olan Gül ve Schmidt görüşmesinde, 2 ay sonra yürürlüğe girecek olan internette filtre uygulaması ve sansür tartışmalarının da gündeme gelmesi bekleniyor. Schmidt ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Gül, daha önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yöneticilerini de kabul etmiş ve Türkiye’deki internet faaliyetleri, bazı sitelere uygulanan yasaklar ve filtrelerle ilgili bilgi almıştı.

Habertürk