Göz kapağındaki yağlanmaya estetiksel çözümler

Göz kapağı ameliyatları, yerçekimine ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz kapaklarındaki deri fazlalığı, gevşekliği, sarkıklığı ve yağ dokularındaki fazlalaşma gibi durumlarda uygulanıyor.

Göz kapağındaki yağlanmaya estetiksel çözümler
19 Kasım 2020 Perşembe 16:21 tarihinde eklendi, 1.754 kez okundu.

Göz kapağı ameliyatları, yerçekimine ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz kapaklarındaki deri fazlalığı, gevşekliği, sarkıklığı ve yağ dokularındaki fazlalaşma gibi durumlarda uygulanıyor. Özellikle üst göz kapağı derisindeki yağlanma ve sarkıklık fazlalaştığı zaman göz önüne gelerek görmeyi önemli ölçüde etkilediğini belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla ARVAS, kişinin görme kalitesini bu anlamda etkileyen göz kapağı sarkıklığını cerrahi ve estetik müdahale ile nasıl biçimlendirdiği hakkında sizleri bilgilendiriyor;
 

Göz Kapağındaki Sarkması Kalıtsal mıdır?
 

Asya kökenli kişilerde görmeye alışık olduğumuz üst göz kapağı yağlanması genetiksel olarak ya da çevresel faktörlere de bağlı olarak gelişebiliyor. Vücudumuzdaki en ince deri göz kapaklarımızda bulunuyor. Bu kadar ince formlu bir deri yapısının yerçekimi ya da çevresel olumsuzluklara dayanabilmesi ne yazık ki çok fazla mümkün olmuyor. Sarkan göz kapağında renk değişimleri, gevşeme, bollaşma, çok ince kırışmalar, yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Burada göz kapağındaki sarkmanın hem kalıtsal olarak hem de çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebildiğinden bahsedebiliriz tabii ki. Bu problemi de gelişen estetik cerrahi müdahalelerle kolay bir şekilde çözebilmekteyiz.
 


Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?
 

Göz kapağı estetiğini genel olarak tercih eden kitle, yaşı 35 ten yukarı olan, görme sıkıntısı yaşayan, üst göz kapağı kırışıklığı yüzünden makyaj yapmakta zorlanan, yaşlı ve yorgun yüz ve göz ifadesinden kurtulmak isteyen hastalar tarafından tercih ediliyor. Göz kapağı ameliyatı kişiye en az 6-8 yıl dinamik ve sağlıklı bir bakış kazandırıyor. Tabii yerçekiminden dolayı göz kapaklarındaki tekrar sarkma muhtemeldir. Ancak ilk baştaki ileri düzeydeki gevşeme kadar olmamaktadır. Göz kapağı ameliyatının etkisi küçük estetik müdahalelerle uzatılabilmektedir.
 

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılıyor
 

Göz kapağı ameliyatı, çevresel ya da genetik faktörlerden etkilenen göz kapaklarının cerrahi dokunuşla düzeltilmesini sağlayan bir prosedürdür. Hem üst hem de alt göz kapaklarına uyguladığım, gözlerdeki estetik güzelliğin ön plana çıkarılmasını sağladığım bir operasyon olan göz kapağı ameliyatın sedasyon ya da lokal anestezi yapılarak uyguluyorum. İşlem süresi tek kapak için yaklaşık 45 dakika olan prosedürde, göz kapaklarındaki fazla olan deri, yağ torbaları, sarkık dokuları çıkartıyorum. Alt göz kapağında ise çoğunlukla göz altı torbalanmaları dediğimiz ve kişiyi olduğundan çok daha yaşlı gösteren şişkinlikleri alıyorum. Operasyon iki göz ve dört kapak için uygulanacaksa prosedürün süresi iki saate kadar çıkabiliyor. Üst göz kapağı operasyonunda, göz kapağının kat yerinden bistüri ile yatay olarak kesi yapılarak bu bölümdeki fazla kas, yağ ve deri dokusunu keserek vücut dışına çıkarıyorum. İşlemde genel olarak absorbe olabilen ve bir hafta içinde kalan kısmı alınan dikişleri kullanmayı tercih ediyorum. Alt göz kapağında ise hemen kirpik altından yapılan işlemle torbalanmaların giderilmesini sağlıyorum. Bu  işlemde kişiye sağlıklı ve genç bir ifade sağlanıyor.
 


Göz Kapağı Estetiği Sonrası Süreç
 

Göz kapağı estetiğinden sonraki ilk günlerde kesi izinin olduğu bölümde şişlik ve morarma görülmesi normaldir. İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, iyileşme sürecindeki göz bakımı daha hızlı bir iyileşme olmasına yardımcı olmaktadır. Dikişler 5-7 gün içinde alınır. Bu süre zarfında önereceğim göz kuruluğunu önleyen göz damlası ve insizyon yeri özel bir merhem ile nemlendirilir. Özellikle gözün yorulmasına sebep olabilecek uzun süren kitap okuma, tv seyretme, internet kullanımı gibi aktivitelerin azaltılması gözlerin kuruluğunu da engelleyecektir. Kişi 10 gün sonra rutinine dönebilir ama yaklaşık bir ay boyunca ağır egzersiz ve aktiviteleri yapmaması iyileşme sürecini de olumlu etkilemektedir. Göz kapaklarındaki skarlar yaklaşık bir yıl sonra belirsiz hale gelmektedir.
 

Göz Kapağı Ameliyatında Fiyatlar?
 

Göz Kapağı Ameliyatı yapılacak işleme göre değişiklik gösterebileceği için en net fiyat bilgisi Quartz Clinique ‘te muayene olduktan sonra belli olmaktadır. Göz kapağı yağlanması için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla ARVAS yapacağı Göz Kapağı Ameliyatı hakkında bilgi almak ve aklınıza soruları sormak için Nişantaşı Quartz Clinique +90 212 241 46 24 numaralı telefonumuzu arayabilir, muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

 

kişi, iç mekan, kıyafet, kadın içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

 


Op.Dr.LeylaArvas
Plastik Estetik Cerrahi
https://www.drleylaarvas.com


Telefon: 0212 241 46 24
Facebook:@drleylaarvas
Instagram :@ drleylaarvas
YouTube: LeylaArvas