Grev var, banliyö seferleri iptal

Memurlar, hükümetin yüzde 3.5+4 zam teklifine karşı iş bırakıyor. Öğretmenler dersbaşı yapmayacak, hastaneler acil servisler dışında hizmet vermeyecek. İstanbul'da banliyo treni seferleri yapılmıyor.

Grev var, banliyö seferleri iptal
23 Mayıs 2012 Çarşamba 09:00 tarihinde eklendi, 3.116 kez okundu.

 

Toplu sözleşme görüşmelerinde çıkan uyazmazlığın ardından memur konfederasyonları bugün eyleme gidiyor.
 
Hükümetle toplu sözleşme masasında anlaşamayan ve gözlerini Hakem Kurulu’nun vereceği karara ceviren memurlar tepkilerini eylemlerle gösterecek.
 
KESK ve Kamu-Sen bugün bütün iş kollarında iş bırakmaya hazırlanıyor. Memur-Sen ise Eğitim-Bir-Sen’in iş bırakacağını, üye sendikaların eyleme katılmakta serbest olacağını bildirdi.
 
Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Birleşik Kamu-İş’İn ilk defa aynı anda greve çıkmasıyla okullarda hayat duracak. 500 bini aşkın öğretmen işbaşı yapmayacak.
 
Hastanelerde ise bugün acil servisler dışında hizmet verilmeyecek.
 
TRENLER KALKMADI
Birleşik Taşımacılık Sendikası çalışanlarının grevi nedeniyle Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'ndan banliyö seferlerinin bazıları iptal edildi. Saat 05.00'te yapılması gereken Haydarpaşa-Pendik seferi yapılmadı.
 
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol, Devlet Demiryolları'ndaki eylemin geceyarısına kadar süreceğini söyledi. Grev nedeniyle Haydarpaşa-Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki seferlerin yapılmadığı duyuruldu.
 
HANGİ SENDİKA, NE YAPACAK?
 
KESK: Maliye bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi farklı kanallardan gelecek KESK üyeleri, 12.30'da Mithatpaşa Köprüsü civarında Ziya Gökalp Bulvarı'nda toplanacak. buradan Sakarya Caddesi'ne doğru yürümeyi planlıyorlar.
 
TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ: Türk Tabipler Birliği ve Ankara Tabip Odası da eyleme destek verecek. Ancak resmi bir toplanma yerleri yok, rakam da vermiyorlar. Katılacak doktorlar 12.30 da Ziya Gökalp'te olacak.
 
EĞİTİM-SEN: Tüm Türkiye'deki Eğitim-Sen üyesi bütün öğretmenler eyleme destek verecek. Sendika üyesi olmayan çok sayıda öğretmenin de eyleme katılması bekleniyor. Öğretmenler hiçbir derse girmeyecek.
 
Ankara'da önce kurumları önünde toplanacak öğretmenler, 12.00 - 12.30 sularında Milli Eğitim Bakanlığı önüne gelecek. Buradaki protestonun ardından, eylem mekanı olan Selanik Caddesi ile Ziya Gökalp Caddesi'nin kesişim noktasına yürünecek, burada Mithatpaşa Köprüsü civarında diğer topluluklarla birleşilecek.
 
HÜKÜMETİN TEKLİFi: YÜZDE 3.5+4
Hükümet toplu sözleşme sürecinde memura 2012 için yüzde 3.5+4 zam teklifinde bulunmuştu. Zam oranını yetersiz bulan memurlar greve gitme kararı almıştı. Nihai zam oranını Hakem Kurulu belirleyecek.