Güler hakkındaki soru önergesi reddedildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kıvılcım’ın, eski İstanbul Valisi ve İç İşleri eski Bakanı Muammer Güler hakkında, İstanbul Valiliği yaptığı dönemdeki mal ve hizmet ihalelerinin sorgulanmasını istediği araştırma önergesi AK Parti grubunca reddedildi.

Güler hakkındaki soru önergesi reddedildi
09 Ocak 2014 Perşembe 21:22 tarihinde eklendi.İstanbul İl genel Meclisi’nin Perşembe günkü oturumunda Bakırköy İlçesinden seçilen CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kıvılcım’ın Meclis Başkanlığına sunduğu ve CHP Grubunun kabul, AK Parti grubunun oy çoğunluğu ile gündeme alınması ret edilen yazılı soru önergesi şöyle: “Bilindiği gibi 17 Aralık 2013 tarihinde ortaya çıkarılan bazı bakanlar ve bunların yakınları hakkında yargıya intikal ettirilmiş büyük yolsuzluk davası yüce meclisimizi de yakından ilgilendirmektedir.

Şöyle ki; söz konusu davada kendisi ve oğlu hakkında ortaya çıkan iddialar sebebi ile görevden el çektirilen İçişleri eski Bakanı Muammer Güler uzun yıllar İstanbul Valiliği görevinde bulunmuştur. Kendisi ve oğlu hakkında ki şaibeli iddialar henüz yargıda olmasına rağmen doğal olarak İstanbul’da valilik görevinde bulunduğu için görev yaptığı dönemlerde ki icraatları ve kararları hakkında şüpheler oluştuğu kanaatindeyiz.

İstanbul halkı da bu konudaki şüphelerini biz meclis üyelerine aktarmaktadırlar. Bu nedenle aşağıdaki konu ve sorularımızı yüce meclisimizce araştırılarak kamuoyuna bilgi vermesi hasıl olmuştur.

1. Muammer Güler’in İstanbul Vali’liği yaptığı dönemlerdeki gerçekleşen ihaleler incelenmiş midir? Veya incelenmesi.

2. Muammer Güler’in İstanbul Vali’liği yaptığı dönemde İstanbul İl Özel İdaresi’nin uygulama ve yaptırımlarında usulsüzlükler olmuş mudur?

3. İstanbul İl Özel İdaresi’nin tedarik ettiği mal ve hizmet ihalelerini alan firmalar ile dönemin Valisi Muammer Güler’in ve yakınlarının bir ilişkisi olup olmadığı araştırılmış mıdır? Veya araştırılmasını.”


CİHAN