Gümüşhane'de kızıl geyikler doğaya salındı

Türkiye’de aşırı avlanma nedeniyle sayıları giderek azalan kızıl geyikler Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait üreme istasyonlarında yetiştirilerek doğaya bırakılıyor

Gümüşhanede kızıl geyikler doğaya salındı
19 Kasım 2013 Salı 13:55 tarihinde eklendi.

Türkiye’de aşırı avlanma nedeniyle sayıları giderek azalan kızıl geyikler Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait üreme istasyonlarında yetiştirilerek doğaya bırakılıyor. Bu kapsamda Gümüşhüne’de 7 adet kızıl geyik doğaya salındı.

    Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, Türkiye’nin en büyük kara memelilerinden birisi olan kızıl geyiklerin, Türkiye’de aşırı avlanma sonucu sayılarının giderek azaldığını belirtti. Mazlum, sayıları azalan kızıl geyiklerin üretme sahalarında çoğalmaları sağlandıktan sonra ‘soy karışımı’ için Türkiye’nin belli bölgelerine gönderildiğini söyledi.

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın İstanbul Belgrad Ormanları'ndaki Bahçeköy Üretme İstasyonu'nda yetiştirilen kızıl geyiklerin kamyonlarla merkeze bağlı Gökdere köyünde kurulan 4 hektarlık adaptasyon ünitesine yerleştirildiklerini kaydeden Mazlum, ilk etapta 13 adet getirilen kızıl geyiklerden son olarak 7 adet daha getirildiğini ve Gümüşhane dağlarında toplam sayının 20’ye ulaştığını ifade etti.

    Doğaya bırakılmadan önce geyiklerin boyunlarına takip cihazı takıldığını da belirten Mazlum, cihaz sayesinde geyiklerin doğadaki hareketlerinin izlenebildiğini söyledi.


CİHAN