Güney Kore ile Kuzey Kore diyaloga mı geçecek?

Çin’e bazı üst düzey temaslarda bulunmak için giden Kuzey Kore Halk Ordusu Politbüro Başkanı Choi Hea-ryong, ilgili ülkeler ile diyaloga geçmeyi ümit ettiklerini ifade etti.

Güney Kore ile Kuzey Kore diyaloga mı geçecek?
24 Mayıs 2013 Cuma 12:42 tarihinde eklendi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Özel Temsilcisi sıfatı ile Çin’de bulunan Kuzey Kore Halk Ordusu Politbüro Başkanı Choi Hea-ryong, üst düzey görüşmelerine devam ediyor. Çin Komünist Partisi Politbüro Daimi Üyesi Liu Yunşan ile görüşmeden sonra basın açıklaması yapan Choi, “Choson (Kuzey Kore) tarafı Çin’in tavsiyelerini göz önüne alarak, ilgili ülkeler ile diyaloga geçmeyi ümit eder.” ifadelerini kullandı.

Choi Hea-ryong’un yaptığı açıklama Güney Kore medyasında geniş yer aldı. Konu üzerinde Güney Kore Birleştirme Bakanlığı yaptığı resmi açıklamada, diyalog sözünü yorumlamak için henüz erken olduğunu belirtti. Bakanlık Sözcüsü Kim Hyung-seok, “Bu kelime farklı şekilde de yorumlanabilir. Başta ülkemiz olmak üzere uluslararası toplum, Kuzey Kore’nin sorumluluklarını yerine getiren bir ülke olarak Kuzeydoğu Asya ve dünya barışını tehdit etmeyip saldırılarına son vermesini diler.” diye konuştu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da konu üzerine bir brifing düzenledi. “Choi’nin Çin gezisini dikkatle izliyoruz.” diye konuşan Bakanlık Sözcüsü Cho Tea-yeong, Choi’nin yaptığı açıklamanın ne manaya geldiğini anlamak için biraz daha beklenilmesini gerektiği ifade etti. Sözcü Cho sözlerini şöyle devam ettirdi: “Kuzey Kore önceden beri uluslararası topluma verdiği sözleri yerine getiren bir imaj vermesi gerekiyor. Choi’nin Çin gezisinin Kore Yarımadası’na ne gibi etkisi olacağını algılamaya izlemeye çalışıyoruz.”


CİHAN