Akdeniz'de Rumlara karşı dev işbirliği

TPAO ile Shell arasında Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde petrol arama, üretim ve paylaşım anlaşması imzalandı.

 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile İngiliz enerji şirketi Shell arasında Antalya Açık Deniz/Güneydoğu Anadolu Bölgesi alanlarını kapsayan, arama, üretim paylaşım anlaşmaları imzalandı. 
     
Törenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın şahitliğinde gerçekleşen iki anlaşmaya, TPAO adına Genel Müdür Mehmet Uysal, Shell adına da Royal Dutch Shell Uuluslararası Arama ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded imza koydu. 
     
Anlaşma ile iki firma Antalya açıklarında önce sismik arama, ardından da sondaj faaliyetlerinde bulunacaklar. TPAO ve Shell Güneydoğu'da ise şeyl gaz (kaya gazı) üretiminde faaliyet gösterecek. 
     
Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu işbirliğinin uluslararası siyasi spekülasyonlardan uzak, teknik bir çalışmanın ürünü olduğunun ısrarla altını çizmek istediğini belirterek, anlaşmaların hem Türkiye'ye hem de Shell'e faydalar sağlayacağını umduğunu bildirdi.
Haber Tarihi: 23 Kasım 2011 Çarşamba 11:34Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/akdenizde-rumlara-karsi-dev-isbirligi-100334-haber/