Nevşehir'de tarihi eser operasyonu

Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin düzenlediği operasyonda, bir kamyonet içerisinde 14 adet tarihi eser yakalandı.

 

Jandarma ekipleri, Nevşehir’in Ürgüp ilçesi Ortahisar kasabasında ikamet etmekte olan bir şahsın elinde tarihi eser niteliği taşıyan parçalar olduğu ve bunları satmak üzere Nevşehir’e, il merkezine kamyonet tipi araçla getireceği duyumunu aldı. Ürgüp İlçe Cumhuriyet Savcılığı'na bilgi verilerek alınan talimata istinaden araç, Ortahisar kasabasında durdurularak yapılan aramada, tarihi eser niteliği taşıyan 14 adet muhtelif eser ele geçirildi. 
 
Olay sonrasında yakalanan 2 şüpheli, Ürgüp Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile ifadelerinin alınmasını müteakip serbest bırakıldı. Ele geçirilen muhtelif parçalar, Müze Müdürlüğü personelinin tarihi eser niteliği taşıdıklarına dair rapor vermeleri üzerine, cumhuriyet savcısının talimatı ile Ürgüp Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Haber Tarihi: 23 Kasım 2011 Çarşamba 16:29Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/nevsehirde-tarihi-eser-operasyonu-100382-haber/