ABD uçak gemisine sıkı takip

Basra Körfezi'nde bulunan ABD'ye ait uçak gemisi USS Abraham Lincoln, İran devriye botlarının sıkı takibi altında Hürmüz Boğazını geçti.

Uçak gemisine bağlı muharebe grubunun, İran devriye botlarınca takip edilmesine karşın, İran'ın Batılı ülkelerin daha sıkı yaptırımlarına misillemede bulunmak amacıyla kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazını geçişi sırasında herhangi bir olay meydana gelmedi
    
Uçak gemisine, İran ve Umman'ın denetimindeki Hürmüz Boğazını geçişi sırasında bazı ABD helikopterlerinin iki koldan eşlik ettikleri görüldü. Radar görevlileri de uçak gemisinin geçişi sırasında, boğazın yanındaki İran hava sahasında İran'a ait bir insansız hava aracı ile bir izleme helikopteri belirlediklerini bildirdi.
     
Basra Körfezi'ne geçen ay, İran ile ABD arasındaki gerilimin yükseldiği sıralarda giren USS Lincoln uçak gemisi, daha önce planlandığı üzere, 16 Şubat Perşembe gününden itibaren Afganistan'da başlayacak NATO görevine destek sağlayacak.

Haber Tarihi: 14 Şubat 2012 Salı 16:14Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/abd-ucak-gemisine-siki-takip-112126-haber/