F.Bahçeliler'le tartıştı!

Gazeteci Mehmet Baransu canlı yayında Fenerbahçeli ünlü isimlerle tartıştı.

Habertürk TV'de Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tahliyesini değerlendiren Gazeteci Mehmet Baransu canlı yayında telefona bağlanan spor yazarı Ogün Altıparmak, Fenerbehçe Yöneticisi Abdullah Kığılı ve spor yazarı Ercan Saatçi ile tartıştı.

 
Mehmet Baransu: Ortada ciddi bir sorun var. Bugün itibarıyla mahkemeden ceza verildi, bunun yargıtay aşaması başladı. Yargıtay süreç içerisinde inceleyecek. Asıl önemli olan gerekçeli karardır. Biz gerekçeli kararı beklemek zorundayız. Mahkeme bu kararı çok kısa bir sürede verebilir. Yargıtay cezayı onaylarsa Aziz Yıldırım'ın cezası fiilen bitiyor.
 
Ogün Altıparmak: Kimse önfikirli olmasın. Önfikirli olanlar yanıldıklarını anladılar. Dün akşam televizyon programında bu sonucun böyle olduğunu söyledim. Bunun arkasından da yeni kanunu iyi incelemek lazım. Dün akşam sabaha kadar çalışma oldu TBMM'de yeni kanun çıktı. Bir sürü değişimler olacak, bekleyeceğiz göreceğiz. Aziz Yıldırım gönüllerin tahtına oturmuş bir insan, başkanlığı düşse de Fenerbahçeliler daima onu şeref başkanı olarak anar. Bizim dinimizde nankörlük yoktur. İki gün sonra Beraat Kandili, otursunlar düşünsünler.
 
Abdullah Kığılı: Önemli olan bugün başkanın ve yönetici arkadaşımızın tahliye olmalarıydı. En önemli şey tahliye olup aramıza katılmaları. Bundan sonrasına bakacağız. Tabii ki üst makamlar ve Yargıtay'a gidecek. Daha uzun bir zaman var. Fenerbahçe camiasına hayırlısı olsun. Mehmet Baransu bizim muhatabımız değildir. Şu an itibarıyla Aziz Yıldırım hala Fenerbahçe Kulübü Başkanı'dır. Üst mahkemeye gidecek, onu da o gün konuşuruz. Bütün Fenerbahçeliler'e hayırlısı olsun, Allah utandırmasın. Bugün bizim bayram günümüzdür.
 
Faik Işık (Aziz Yıldırım'ın avukatı): Soruşturmayı başlatanlar yargılamayı istediği gibi yaptılar, kararı da istediği gibi verdiler. Burada muhakemenin taraflarından, savunmanın çok fazla bir önemi olmadı. Savunma başka bir şey, hakim başka bir şey, savcı başka bir şey. Tam bir senelik tutukluluk süresi yaşandı. Birine ceza vermek istiyorsanız, bunu bir insanı ne kadar tutukladığınızı gösterebilirsiniz. Yargılama ne olursa olsun, insanı tutuklayabileceğini gösterebiliyorsunuz. Dolayısıyla bu kadar uzun tutukluluğun sonucunda bu karar benim çok da sevindiğim bir şey yok. Bu denklemin başkanlığın tartışılması da var. Bu tartışma henüz bitmeyecek. Süreci izleyeceğiz. Bu sonuçları bizim kabul etmemiz mümkün değil, Türkiye'nin kabul etmesi mümkün değil. Başkanın tahliyesi elbette ki sevindirici. Ama başkanın bu kadar uzun süreli tutukluluğu yargıdan ümit kesicidir. Özel yetkili mahkeme yaptığı yanlışları örtmek için ister istemez 'burada örgüt' var demek zorundaydı. Hukuk adına bozum olabilmesi için yeteri kadar sebep bulabilirsiniz. Bir doktor diyelim ki, yanlış ameliyat yapıyor. O yanlış ameliyatın izlerini örtebilmek için başka bir şey yapıyor. Örgüt suçu kararı zorlama bir karardır. Yargıtay'ın bu kararı mutlaka bozması gerekmektedir. Mehmet Baransu Aziz Yıldırım'ın tahliyesiyle ilgili dualarını bildirdi. Evet bir düşünce de olabilir, kavga da edebiliriz.
 
Mehmet Baransu: Hiç kimsenin kimsenin acısından dolayı mutlu olacağını tahmin etmiyorum. Böyle bir kötü insan profilinin varsa da çok az olduğunu düşünüyorum. Eğer ortada bir suç ve suç iddiası varsa bunun da caydırıcı olması gerekiyorsa hukuken cezanın verilmesi gerekiyor. Burada konu ne Aziz Yıldırım ne Fenerbahçe. Maalesef hep kişisel üzerinden algılandı. Burada sistemi tartışmak gerekiyor. Bence yasaların da en ağır şekilde olması gerekiyor. Futbol en küçük lekeyi bile kaldırmamalıdır.
 
Faik Işık: Futbolun cezası ağır olursa yargıdaki, hayatın diğer alanlarındaki şikenin de cezası ağır olmalı. Başta da söylediğim gibi bu hüküm yapılan yanlışları örtmek için verilen bir karardır. Yargıda o kadar büyük bir arıza var ki.
 
Meriç Müldür: Sayın Başkanın başkanlığını engelleyecek bir hüküm var mı? Faik Işık: Bundan mahkum olduğunuz için sonuçları var. Ama eylem tarihteki sonuçları ile kararın verildiği tarih arasındaki sonuçlar birbirinden farklı. Bu noktada biraz hukuki karışıklık olacak. Ben Yargıtay'ın bu kararı bozacağına inanıyorum. Tabii ki bu haliyle baktığımızda tahliye kararı pekçok insanı sevindirmiştir. Hukuki açıdan baktığımızda tartışılacak bir karar.
 
Ercan Saatçi: Herşeyden önce sevinçliyiz. Ama görüyorum ki adli hata yapılıyor. Daha hala yargı kesinleşmiş değil. Ancak bunun Yargıtay aşaması var. Bu da ister istemez Fenerbahçe camiasına gönül verenler, Fenerbahçe'nin ceza almasına ne kadar hevesliler gibi bir düşünceyi akla getiriyor. Sayın Baransu, Ogün Altıparmak'a 'Bu arkadaş gazeteci miydi?' dedi. 'O arkadaş' dediğiniz efsane futbolcudur. Zaten zihin zihniyetinizi bazı kelimeleriniz ele veriyor. Siz istediği kadar Aziz Yıldırım için Allah'a dua edin. Kanaat önderi olmuş insanlar hakkında böyle konuşamazsınız. 'O arkadaş diyemezsiniz' saygılı olun.
 
Baransu: Ben sözlerimi düzelttim, siz demek ki dinlememişsiniz.
 
Ercan Saatçi: Bakın hala yargı süreci devam ediyor. Fenerbahçe Kulübü'ne başkanlık yasağı ancak Yargıtay'ın kararından sonra açıklanabilir.
Haber Tarihi: 02 Temmuz 2012 Pazartesi 19:27Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/fbahcelilerle-tartisti-129407-haber/