Uçağı çıkarmak zor, naaşlar daha zor

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağıın pilotlarının naaşlarının yerini ünlü araştırmacı Bob Ballard ve ekibi saptadığını öne sürdü.

 

Uçağın enkazı için aramaların sürdüğüne de yer verilen haberde, Türkiyeli subayların naaşlarının uluslararası sularda mı, yoksa Suriye kara sularında mı bulunduğuna dair detay verilmedi.
 
Daha önce Titanic batığını da bulan Bob Ballard'ın başında bulunduğu ünlü Nautilus arama gemisi, çalışmalarına dün başladı. Gemide Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan üst düzey subaylar da bulunuyor.
 
ENKAZ PARÇALANMIŞ OLABİLİR
Benzer arama çalışmalarına katılan araştırmacı Charles Royce, Washington Post'a uçağın nasıl bulunmuş olabileceğini anlattı.
 
Daha önceki deneyimlerinden yola çıkan Royce, önce geminin uçakla temasın kesildiği son noktaya ulaştığını ve burada deniz dibinin "Towfish" adı verilen güçlü bir sonar cihazı ile tarandığını söyledi.
 
Royce uçağın enkazının çok fazla parçalanmış olmasının muhtemel olduğunu ve ortaya çıkarılmasının son derece güç olacağını söyledi. Araştırmacı, pilotların naaşlarına ulaşmanın daha da zor olabileceğini de sözlerine ekledi.
 
TITANIC'İ DE O BULDU
Uzunluğu 65 metre, genişliği 10 metre olan dünyanın en ünlü araştırma  gemisi Nautilus'un sahip olduğu donanım, Titanic başta olmak üzere  Bismark, Lusitania gibi birçok tarihi geminin bulunmasında da kullanıldı. Çok güçlü bir sonarı olan gemi ayrıca derin sularda hareket edebilen ve yüksek çözünürlüklü görüntü aktarabilen iki adet araca sahip.
 
Türkiye'nin geminin sahibi olan şirketle Ankara'daki ABD Büyükelçiliği aracılığı ile temas kurduğu belirtilirken, Nautilus'un günlük ücreti oldukça yüksek. 48 mürettabatı bulunan geminin günlük masrafı 70 bin ila 100 bin dolar arasında değişiyor.
 
Nautilus, Ege ve Akdeniz'de araştırmalar yapmak amacıyla 2008 yılından beri Türkiye'deydi.
Haber Tarihi: 05 Temmuz 2012 Perşembe 10:39Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/ucagi-cikarmak-zor-naaslar-daha-zor-129715-haber/