Türk göçmenin ölümüyle darbe yedi

Hollanda'da Aziz Kara adlı Türk'ün ölümü, aşırı sağcı Özgürlük Partisi'ne karşı kampanyaya dönüştü.

 

Hollandalı Türk göçmen Aziz Kara'nın 3 ay önce ırkçı komşuları Henk ve Ingrid çiftiyle girdiği tartışma sonucunda ölmesi, Fitne filminin yönetmeni Wilders'i fena vurdu. Yıllardır konuşmalarında "Henk ve Ingrid, Ali ve Fatma için çalışmaktan bıktı" sloganını kullanan Wilders'in oyları erken seçim öncesinde hızla eriyor
 
Hollanda'daki siyasi tartışmaların harareti yaklaşan 12 Eylül'deki erken genel seçim öncesinde hızla yükseliyor. En çok merak edilense göçmen karşıtı söylemleriyle önceki seçimlerden güçlenerek çıkan Özgürlük Partisi'nin bu seçimde alacağı oy. İki yıl önce sandalye sayısını 9'dan 32'ye çıkaran ve mecliste 3. parti olan İslam karşıtı Fitne filminin yönetmeni Geert Wilders'ın kurduğu partinin bu kez aynı başarıyı göstermesi mümkün görünmüyor.
 
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan analize göre; Wilders'in siyasi kariyeri hızlı bir düşüşe geçmiş durumda. Bunun en önemli sebebiyse, Türk kökenli 64 yaşındaki Aziz Kara'nın, Haziran ayında Hollandalı iki ırkçı komşusunun saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi oldu. Kara'nın ölümüne yol açan çiftin isimlerinin de, aşırı sağcı Geert Wilders'ın seçim konuşmalarında sıklıkla kullandığı "Henk" ve "Ingrid" olması ırkçı partiyi tepkilerin odağı haline getirdi.
 
SLOGANINDAN VAZGEÇTİ
Kent sakinlerinin düzenlediği protesto gösterilerine her kesimden insanlar ve siyasetçiler katıldı. Böylece seçimler öncesinde aşırı sağcılara karşı büyük bir kamuoyu baskısı oluştu. Wilders, parti propogandasında sıklıkla kullandığı
 
"Henk ve Ingrid, Ali ve Fatma için vergi vermekten bıktı" sloganından vazgeçti. Ancak bu da tepkileri gidermeye yeterli olmadı. Yapılan anketler Wilders'in Özgürlük Partisi'nin baskıdan etkilendiğini gösteriyor. Kamuoyu araştırmalarına göre Wilders'ın partisi erken seçimde 6 sandalye kaybedecek.
 
HAYALDİ GERÇEK OLDU
Habertürk'te yer alan habere göre, Aziz Kara'nın ölümü, içerdiği simgeler bakımından ilginç bir tesadüf olarak görülüyor. Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin göçmen karşıtı sloganları arasında en öne çıkanı "Henk ve Ingrid, Ali ve Fatma için vergi vermekten bıktı" şeklindeydi. Aziz Kara'ya fiili müdahalede bulunan komşusunun adı Henk, Kara yerdeyken ona karşı ırkçı sözler söylediği iddia edilen karısının adı da Ingrid olunca, Wilders'ın 'hayali karakterleri' bir anda ete kemiğe bürünmüş oldu.
 
AŞIRI SOL YÜKSELİYOR
Pek çok siyasi gözlemciye göre, Yunanistan'da seçimlere damga vuran solcu Syriza gibi Hollanda seçimlerinde de Sosyalist Parti sürpriz yapabilir.   
Haber Tarihi: 03 Eylül 2012 Pazartesi 08:49Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/turk-gocmenin-olumuyle-darbe-yedi-135790-haber/