MİT ajanı mıydı!

ASALA’yı konu alan bir kitaptaki kadın ajan ile, sanatçı Filiz Akın arasındaki benzerlik şaşırttı. AKP milletvekili Şamil Tayyar da, Akın’ın, geçmişte MİT’te görev yaptığı öne sürmüştü.

 

Gazeteci Derya Kırıcı tarafından yazılan ve ASALA terör örgütünü konu alan ‘’Uzun Gölgeli Cüceler’’ adlı kitabın ‘’İstihbarat Ajanı’’ olan kadın kahramanı ile, sinema sanatçısı Filiz Akın arasındaki benzerlik şaşırttı.
 
Tanyeri Yayıncılıktan çıkan kitapta, sinema sanatçısı Selma’nın, devletin istihbarat örgütüne girişi ve ASALA’nın çökertilmesi için İstanbul- Paris- Zürih ve Atina’da katıldığı operasyonlar yer alıyor. Kitap, Türk ve Ermeni dostluğu için 1982 yılında kendisini Taksim meydanında yakan, Artin Penik’e ithaf ediliyor.
 
BÜYÜK BENZERLİK
 
Kitaptaki ‘’Kadın ajan’’ ile de sanatçı Filiz Akın arasında ise büyük benzerlikler bulunuyor. Roman kahramanı sarışın bir sinema sanatçısı... Ancak mesleğini bırakıp devletin istihbarat örgütü için çalışıyor. ‘’Ajan Selma’’ da, Filiz Akın gibi bir yarışma sonucu sinema dünyasına adım atıyor. İkisi de kolej mezunu. İkisi de üniversite eğitimini yarım bırakıyor. İkisi de birden çok evlilik yapıyor ve ikinci eşleriyle bir süre Paris’te yaşıyor.
 
İkisinin de babası öldürülüyor. Filiz Akın’ın emekli hâkim olan babası İzmir’de hırsızların soygun için girdiği evlerinde öldürülmüştü. Roman kahramanının babası da benzer bir cinayete kurban gidiyor. İkisi de kanser hastalığına yakalanıp tedavi sonucu iyileşiyor. Filiz Akın, MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal ile evlenirken, roman kahramanı kadın ajan, İçişleri Bakanı ile evleniyor.
 
TAYYAR’DAN DA AYNI İDDİA
 
Haziran 2012’de bir TV programına katılan ve MİT-Medya-Sanat dünyası bağlantıları üzerine konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da, Filiz Akın'ın geçmişte MİT adına çalıştığı imasında bulunmuş ve ‘’Böyle çok sayıda sanatçı ve film yıldızı var. MİT arşivi açıklansa mesela Filiz Akın'la ilgili çok özel bilgiler çıkabilir diye düşünüyorum. Eşi, MİT eski Müsteşarı ama o ilişkinin öncesine bakmak lazım." demişti. Kitabın yazarı Derya Kırıcı, Anadolu Ajansı ve Star Gazetesinde çalışmıştı. 

Gazeteport
Haber Tarihi: 03 Aralık 2012 Pazartesi 11:24Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/mit-ajani-miydi-145957-haber/