İstanbul'un elektriğine 1.96 milyar dolar!

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi yapıldı.
Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesinde ilk elemesiz turun ardında dördüncü elemeli tur gerçekleşti. Açık artırmada en yüksek teklifi 1.960 milyar dolar ile Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi.
 
İlk elemesiz turun ardında dördüncü elemeli tur gerçekleşti. Dördüncü elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 765 milyon dolar ABD doları oldu. Sırasıyla IC İçtaş, Torunlar Gıda, Aksa Elektrik ve Çalık Enerji elendi.
 
Açık artırmada Park Holding AŞ ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu yarıştı. En yüksek teklifi 1.960 milyar dolar ile Cengiz-Kolin verdi. Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu da açık artırmanın başında ihaleden çekildi.
 
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 7 firma katıldı.
 
İhalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alındı. İlk tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 4 elemeli tur yapıldı, ardından açık artırmaya geçildi. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürdü.
 
BEDAŞ'ın özelleştirme ihalesine; Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Park Holding AŞ, Aksa Elektrik Perakende Satış AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ katıldı.
Haber Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 15:27Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/istanbulun-elektrigine-196-milyar-dolar-147499-haber/