Google'dan 'Kırmızı Başlıklı Kız' doodle'ı

Google, bugün anasayfasında verdiği ‘doodle’ ile Grimm Kardeşlerin Masalları’nın 200’üncü yıldönümünü andı. Hazırlanan ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ masalına ait doodle, 22 kareyle masalı eğlenceli ve renkli bir şekilde sunuyor.

 

Google’ın ana asayfasında görmeye alıştığımız ve sıkça bizi şaşırtan doodle’lar, bugün ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ masalıyla karşımıza çıktı. Google'ın, Grimm Kardeşlerin 200 öyküsünden belki de en ünlüsü olan masalla hazırladığı doodle, 22 çizimden oluşuyor.
 
Grimm kardeşlerin öykülerinin 1812 yılında basılmasının yıldönümü kutlayan masal doodle’ı, Kırmızı Başlıklı Kızın, büyükannesini görmek için ormanda çıktığı yolculuktan, kurnaz kurdun karnına indiği ana ve uyanık oduncu tarafından kurtarılışına kadar geçen masalı çizimlerle anlatıyor.
 
Jacob Ludwig Carl Grimm (1785–1863) ve Wilhelm Carl Grimm (1786–1859) kardeşler, 18’inci yüzyılın başlarında Almanya’nın köy, kasaba ve şehirlerinin dolaşarak yerel şiir, efsana ve hikayeleri dinleyerek 200 öykü derledi. Kardeşlerin ilk öykü koleksiyonu 1812 yılında basıldı.
 
Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel, Hansel ve Gretel, cüceler, Rapunzel, altın yumurtlayan kaz ve Rumpelstiltskin gibi karakterler, Grimm Kardeşler’in masallarında edebiyat dünyasına kazandırıldı.
 
Bu karakterlerin birçoğu birçok kitap ve sinema filmine konu olurken, bugün ‘Once Upon a Time’ adlı televizyon dizisinde karşımıza çıkıyorlar.
Haber Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 10:16Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/googledan-kirmizi-baslikli-kiz-doodlei-148223-haber/