Bizans Dönemi'ne ait insan kemikleri bulundu

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde Körfez Geçiş Köprüsü'nün yapılacağı alanda çalışan işçiler Bizans dönemine ait olduğu belirlenen mezar buldu.
4 insana ait olduğu belirlenen kemikler, Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi arkeoloğları kazı alanında incelemelerde bulunduktan sonra Müze'ye götürdü.
 
İstanbul-İzmir arasındaki yolculuğu 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası Körfez Köprüsü çalışmaları kapsamındaki üstgeçit ayağı çalışmaları sırasında 10'uncu Yüzyıl'a ait Bizanas dönemine ait 3 mezar bulundu.

Mezar içersinde insan kemiklerini gören işçiler hemen polisi aradı. Kazı alanında inceleme yapan polis ekipleri de Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne bilgi verdi. İki arkeolog kazı alanında inceleme yaptıktan sonra açılan mezar içersindeki insan kemiklerini müzeye götürdü. Diğer 3 mezarın da açılıp çıkacak olan kemiklerin müzeye götürüleceği açıklandı.

Mezarların içinden şu ana kadar 4 kişiye ait kemik çıktığı belirtildi.

DHA
Haber Tarihi: 24 Eylül 2013 Salı 18:58Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/bizans-donemine-ait-insan-kemikleri-bulundu-200297-haber/