Türkmenistan’da ilk buz hokey şampiyonası yapıldı

Topraklarının büyük bir bölümü çölle kaplı Türkmenistan'da bir ilk daha yaşandı. Yazın sıcakların 45 dereceye kadar yükseldiği Orta Asya ülkesinde, kış sporu olan buz hokeyine merak bir hayli arttı.

Ülkede ilk defa Buz Hokey Şampiyonası düzenlendi. Son yılların popüler sporu olarak önce çıkan buz hokeyi dalında 2013-2014 sezonunda kurulan ve toplam 8 takımın mücadele ettiği Türkmenistan Buz Hokeyi Ligi'nde ilk şampiyonluğu, İçişleri Bakanlığı'nın Galkan takımı elde etti.

Ligin ilk sezonunda Galkan takımının yanı sıra Savunma Bakanlığı'nın "Vatançı", Türkmengaz Kurumu'nun "Oğuzhan", İletişim Bakanlığı'nın "Alp-Arslan", Sınır Kuvvetleri Kurumu"nun "Merdana", Türkmenistan Borsası'nın "Şir", Polis Akademisi'nin "Nesil" ile "Spor Komitesi" takımları mücadele etti.

Lig şampiyonunu belirleyecek sezonun son maçında, Nesil takımını 12-3'lük skorla yenen Galkan, şampiyonluğunu ilan etti. Şampiyon olan Galkan'ın, Türkmenistan'ı uluslararası buz hokeyi turnuvalarında temsil edeceği açıklandı.

Ligdeki 8 takım da başkent Aşkabat'taki Buz Köşkü ve Kış Sporları Kompleksi'nde mücadele ediyor. Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un da zaman zaman piste indiği Kış Sporları Kompleksi, bir Türk inşaat şirketince kuruldu.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, 2012 yılında ülkedeki devlet kurumlarına, buz hokeyi takımı kurmaları yönünde talimat vermişti. Aşkabat'ta Şubat 2013'de düzenlenen Uluslararası Devlet Başkanlığı Buz Hokeyi Kupası'na, Türkiye'den 17 Yaş Altı Milli Takımı da katılmıştı.

Bu seneki Uluslararası Devlet Başkanlığı Buz Hokeyi Kupası'nın ise 18-28 Şubat tarihlerinde düzenleneceği açıklandı. 


CİHAN
Haber Tarihi: 23 Ocak 2014 Perşembe 16:40Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/turkmenistanda-ilk-buz-hokey-sampiyonasi-yapildi-224861-haber/