"Kanser, ekonomide kayıplara neden oluyor"

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


Dr. Akın mesajında, kanserin dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen ölüm sebebi olduğuna dikkat çekti.

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın açıklamasında, "Sağlık Bakanlığı’nın da üyesi olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)’nün önerisiyle 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kabul edilmiştir. Kanser hem dünyada hem ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

Öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Ülkemizde yılda yaklaşık 170 bin kişiye kanser tanısı konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerdir.

Bölge ya da şehirlerimizde sıklık açısından anlamlı farklılıklar yoktur. Bununla beraber ülkemizdeki kanserlerin önemli bir kısmı sigara ve obesite ile ilişkilidir. Dünya Sağlık Örgütü kanserin erken belirtisi kabul edilen yedi uyarı işaretini şöyle belirtmiştir:

İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler, kapanmayan yaralar, anormal ve beklenmedik kanama, akıntı, memede ve vücudun başka bir yerinde kitle, hazımsızlık ve yutma güçlüğü, inatçı öksürük, siğil ve benlerde değişmedir." dedi.


CİHAN
Haber Tarihi: 04 Şubat 2014 Salı 18:31Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/kanser-ekonomide-kayiplara-neden-oluyor-227580-haber/