Kozmetik, meme kanserini tetikliyor

Prof. Dr. Levhi Akın, araştırmalarda bazı kozmetik ürünlerinde bulunan kimyasalların kanser gelişimini tetikleyebileceğinin ortaya çıktığını söyledi.

Akın, “Meme kanserinde erken tanı ancak düzenli kontrol ile mümkün. Ayrıca dünyada ve ülkemizde milyonlarca kadının kullandığı bazı kozmetik ürünlerin içinde yer alan kimyasallar, vücutta östrojen ve diğer hormonları engelleyerek ya da onları taklit ederek hormonal dengeyi bozabilir. Bu yüzden kozmetik ürünlerle mesafeli bir ilişki kurmak çok önemli.” dedi.

Meme kanseri görülme yaşının gittikçe küçüldüğünü ve klinik meme muayenelerinin başlangıç yaşının 30 olmasını öneren Liv Hospital Meme Cerrahi Prof. Dr. Levhi Akın, meme kanseri tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

Bazı kozmetiklerin meme kanserini tetiklediğini ifade eden Prof. Dr. Levhi Akın, "Araştırmalar bazı kimyasalların insanlarda kanser gelişimine katkıda bulunabileceğini düşündürüyor. Bu kimyasalların birçoğu vücuttaki östrojen ve diğer hormonları engelleyerek ya da onları taklit ederek vücudun hormonal dengesini bozabilir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri çeşitli bileşimlerden oluşmalarına rağmen, meme kanseri ile bağlantıları araştırılan kimyasallar; birçok kozmetik üründe koruyucu olarak sıklıkla kullanılan parabenler (makyaj, nemlendiriciler, saç bakım ürünleri ve tıraş kremleri/jelleri) ve oje, saç spreyindeki renkleri tutmak ve kırılganlığı azaltmak için sıklıkla kullanılan, ayrıca birçok kişisel bakım ve temizlik ürünü kokularının içinde bulunan ftalatlar’dır." dedi.

Prof. Akın, meme kanserinde kontrol yaşı ile ilgili şunları söyledi: "Klinik meme muayenelerinin başlangıç yaşının 30 yaş olması öneriliyor. Yüksek risk altında olanlarda muayene başlangıç yaşı 20’dir. Mamografi için tarama yaşının 40 olması, 40 yaşından başlayarak, her yıl mamografi çektirilmesi gerekir. Meme veya yumurtalık kanseri açısından güçlü bir aile öyküsü veya geçmişte göğse uygulanan bir ışın tedavisi gibi yüksek risk faktörleri varsa, yıllık mamografiler 30 yaş civarında başlayabilir. Mamografi taramalarında takip gerektirecek bulgu saptanmayan kişilere her yıl yerine iki yılda bir mamografi çekilmesini önerenler de var."

Yaşam tarzının da meme kanserini etkilediğini belirten Prof. Dr. Levhi Akın, "Yaşam tarzının etkileyebileceği faktörler meme kanseri açısından kontrol edilebilen risk faktörleri olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlar; kilo fazlalığı, uygunsuz diyet, egzersiz yapmamak, fazla alkol tüketimi, tütün kullanımı, menopoz sonrası hormon kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, gece ışığa maruz kalma, D-vitamini eksikliği, stres ve anksiyete olarak örneklenebilir." ifadelerini kullandı.

Meme kanserine önlem olarak Prof. Akın, "Kendi kendine düzenli meme muayenesi, yıllık klinik meme muayenesi, yıllık mamografi ve gerekirse ultrasonografi taramaları, fazla kilolardan kurtulmak, uygun ve sağlıklı bir diyet, düzenli egzersizler, fazla alkol tüketmemek, kesinlikle tütün kullanmamak, stresten uzak sakin bir yaşam kurmak, menopoz sonrası hormon kullanmamak ve doğum kontrol hapı kullanmak dışında korunma yöntemlerini tercih etmek meme kanserini önleyebilmek için en iyi seçenekler olacaktır." dedi


CİHAN
Haber Tarihi: 02 Haziran 2014 Pazartesi 11:26Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/kozmetik-meme-kanserini-tetikliyor-249190-haber/