IŞİD'in kalesinde BİR GAZETECİ !

Münihli yayımcı-gazeteci Jürgen Todenhöfer, IŞİD’in Irak ve Suriye’ye giderek kalesine giren ilk batılı gazeteci oldu. 74 yaşındaki gazeteci, SKYP üzerinden uzun süren güvenlik garantisi görüşmeleri sonrası IŞİD’in kampına girebildi. Münih’te yayınlanan Abendzeitung’un haberine göre Jürgen Todenhöfer, örgütün sanılandan çok daha güçlü ve tehlikeli olduğunu söyledi.
Münihli yayımcı-gazeteci Jürgen Todenhöfer, IŞİD’in Irak ve Suriye’ye giderek kalesine giren ilk batılı gazeteci oldu. 74 yaşındaki gazeteci, SKYP üzerinden uzun süren güvenlik garantisi görüşmeleri sonrası IŞİD’in kampına girebildi.
 
Münih’te yayınlanan Abendzeitung’un haberine göre Jürgen Todenhöfer, örgütün sanılandan çok daha güçlü ve tehlikeli olduğunu söyledi. 50 yıldır savaş muhabirliği yapan Alman gazeteci Jürgen Todenhöfer bir ilke imza atarak, Irak ve Suriye'de IŞİD liderleri ve militanlarıyla görüştüğünü ileri sürdü.
IŞİD militanlarıyla geçirdiği 10 günü kitaplaştırmayı planladığını söyleyen Todenhöfer ilk izlenimlerini Alman basınına anlattı. Todenhöfer, örgütün dini bir temizlik gerçekleştirmeyi planladığını ileri sürdü. 
 
“IŞİD SADECE BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL“
 
Alman gazeteciye göre, IŞİD Batı müdahalesi ve hava operasyonlarıyla değil, Irak'taki Sünnilerle müzakere edilerek yok edilebilir. Bölgede IŞİD'e verilen desteği anlatan Jürgen Todenhöfer, buna benzer bir durumu daha önce hiçbir savaş bölgesinde görmediği vurguladı. Todenhöfer, bölgede IŞİD'e verilen desteği, "Kendinden geçmiş bir çoşku" sözleriyle tanımladı Her gün dünyanın dört bir yanından yüzlerce militanın IŞİD'e katılmak için bölgeye gittiğini iddia eden Alman gazeteci, bu durumu anlaşılmaz olarak tanımladı. Todenhöfer “IŞİD sadece bir terör örgütü değil, biraz da olsa işleyen bir devlet yapısı var“ dedi. Musul'da 5 bin kadar IŞİD militanı olduğunu belirten Alman gazeteci Todenhöfer, "ABD buradaki militanları vurmak isterse, bütün Musul'u yerle bir etmek zorunda" dedi.
 
“SORUN SADECE SİLAHLA ÇÖZÜLEMEZ“
 
“Zorlu seyahatı sadece Papa onlarla konuşulması gerekir dedi diye yapmadım, ben elli yıldır tüm taraflarla konuşulması taraftarı olduğu için yaptım“ diyen Alman gazeteci "Batı müdahalesi ve hava operasyonları fazla etkili olmayacak" dedi.
 
Jürgen Todenhöfer, bir sivili vuran her bombayla teröristlerin sayısının arttığını vurguladı. IŞİD militanlarının amacının tarihteki en büyük dini temizliği gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Todenhöfer, IŞİD'le ilgili olarak kendisini en çok kaygılandıran durumun militanların demokrasiyle uzlaşan tüm dinlerin yok olmasına gerektiğine inanmaları olduğunu söyledi. Alman gazeteci Todenhöfer, örgüt içinde IŞİD'in dünyayı fethetmek istediği ve Kuran'ı yorumlama biçimini benimsemeyen herkesin öldürüleceği görüşünün tekrarlandığına işaret etti.
 
'KIZLARA EĞİTİM YAPTIRMAYI PLANLIYORLAR' 
 
Alman gazeteci, IŞİD'in işleyen bir devlet olmak için çabaladığını anlatırken, örgütün sosyal yardım ve okul sistemine sahip olduğunu, hatta kızlara da eğitim vermeyi planladığını duyunca şaşırdığını kaydetti. "George Bush'un Irak savaş olmasaydı IŞİD de olmayacaktı" diyen Jürgen Todenhöfer, IŞİD'le ilgili izlenimlerini "IŞİD ile 10 gün" adlı bir kitapta toplayacağını belirtti.
 
Jürgen Todenhöfer, batının İslamı anlamaya çalışmadığı ve dinci terörü olduğundan fazla büyüttüğüne dair televizyon konuşmalarıyla Avrupa’daki Müslümanlarca çok sevilen ve takdir edilen bir kişi olarak biliniyor.

DHA
Haber Tarihi: 22 Aralık 2014 Pazartesi 23:31Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/isidin-kalesinde-bir-gazeteci-279772-haber/