Tiyatro festivalinde ilaçlama iptali

BU yıl 7-15 Aralık tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Antalya Tiyatro Festivali için Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılan salon rezervasyonları, salonların ilaçlanması gerekçe gösterilerek iptal edildi.
BU yıl 7-15 Aralık tarihlerinde ikincisi düzenlenecek Antalya Tiyatro Festivali için Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılan salon rezervasyonları, salonların ilaçlanması gerekçe gösterilerek iptal edildi.
 
Tiyatro sanatçıları Rutkay Aziz, Genco Erkal, Levent Üzümcü, Sumru Yavrucuk, Fatih Dönmez, Taner Barlas, Ayça Varlıer ve Günay Karacaoğlu'nun konuk olarak katılacağı festivalin iptal gerekçesi olarak salonların ilaçlanması gösterildi. 
 
Festivalin düzenleyicisi Panda Organizasyon firmasının yöneticisi Kaan Sebkektay, geçen yıl ilkini Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait AKM'de düzenledikleri festival için bu yıl da 7- 15 Aralık tarihleri için rezervasyon yaptırdıklarını, sözleşme hazırlayıp AKM yönetimine sunduklarını söyledi. Kaan Sebkektay, uzun süre geçmesine rağmen AKM yönetiminin sözleşmeyi imzalamadığını, geçen hafta telefonla arayarak salon rezervasyonunun iptal edildiğini bildirdiklerini kaydetti. 
 
"MUHALİF SANATÇILAR VAR, SALON VERİLMEDİ" İDDİASI
 
Bunun üzerine AKM yönetimiyle görüştüklerini belirten Kaan Sebkektay, iptal gerekçesi olarak salonların ilaçlanacağının gösterildiğini kaydetti. İlaçlama işleminin üç gün süreceğinin belirtildiğini anlatan Sebkektay, “Biz de diğer günler için verilmesini istedik, ama yine kabul edilmedi. Neden verilmediğini araştırdık. Getirdiğimiz sanatçılar arasında muhalif isimler vardı, aklımıza bu soru işareti takıldı. İnternette festivalin iptal edilmesini isteyen bazı haberleri de gördük. İptal sebebinin de açıklayıcı olmamasından dolayı sebebinin bu olduğuna karar verdik" dedi. 
 
İptal sonrasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel'le görüşmek için bir hafta her gün özel kaleminden randevu talep ettiklerini ve geri dönüş olmadığını da belirten Sebkektay, “Biz de etkinliğimizi başka bir yere almaya karar verdik. Sanat organizasyonu yapıyoruz ve işimize siyaseti de karıştırmak istemiyoruz. 3 bin 500 bilet satılmış bugüne kadar. Seyircilerimize bu durumu açıklamak için bu açıklamayı ilk defa yapıyoruz. Oyunları da halkımızın beğenisine sunduk ve halk oylamaları neticesinde bu oyunlar seçildi" diye konuştu. 
 
FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA
 
AKM salonlarının ilaçlanacağı iddiasıyla yapılan rezervasyon iptali, Antalya Tiyatro Festivali'nin Facebook sayfasından da duyuruldu. Duyuruda salon tahsis rezervasyonunun iptali ile karşı karşıya kalındığı ve gerekçe olarak AKM yönetiminden salonun ilaçlanmasının gösterildiği kaydedildi. Açıklamada, “Ancak sebep göstermeden ilaçlama tarihleri dışındaki tarihlerde de salonlar tarafımıza tahsis edilmedi. Yaşanan durumu araştırdığımızda festivalin iptalini isteyen kişilerin basın röportajlarında gördüğümüz üzere asıl sebebin festivale konuk olan sanatçılarımızın 'Gezi' eylemlerinde yer almış olması olduğunu öğrendik. Durumu görüşmek için defalarca randevu talep ettiğimiz Belediye Başkanımız Menderes Türel talebimizi reddetti. Bu sebeple tiyatro festivalini Antalya'nın en büyük kapalı kültür, sanat ve kongre merkezi olan Lara Kervansaray Oditoryum Salonu'nda gerçekleştirmeye karar verdik" denildi.
 
'İLAÇLAMA GEREKİYORSA SİZİN ZİHNİYETİNİZE OLABİLİR'
 
Salon sözleşmesinin 'Gezi' eylemlerine destek veren sanatçıların festivale katılacağı için iptal edildiği yönündeki iddialara, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin resmi Twitter hesabı üzerinden cevap verildi. Oyuncu Barış Atay'ın twitter üzerinden, "Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'Gezici sanatçılar' var diye tiyatro festivaline izin vermediğini biliyor muydunuz" paylaşımı üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin twitter hesabından, "AKM'de 17 Kasım'dan beri Piyano Festivali, şimdi de Film Festivali... Az sonra da Kemal Sunal sergisi açılıyor" diye yanıt verildi. Kararın eleştirilmeye devam etmesi üzerine yapılan ikinci açıklamada "İlaçlama gerekiyorsa sizin zihniyetinize olabilir. Çevre Temizlik Daire Başlanlığımızı size yönlendirebiliriz" denildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel ise eleştirilere belediyenin resmi twitter hesabı üzerinden cevap verildiğini söyledi.
 
Lara Kervansaray'da yapılacak festival için Cam Piramit ve Cumhuriyet Meydanı'ndan servisler kaldırılacak.

DHA
Haber Tarihi: 02 Aralık 2015 Çarşamba 14:45Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/tiyatro-festivalinde-ilaclama-iptali-314225-haber/