Ali Sami Yen'de son teklifler alındı

Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satışı ihalesinde, ikinci oturumda en yüksek teklifi 461 milyon 500 bin lirayla Aşçıoğlu İnşaat verdi.

Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satışı ihalesinde, ikinci oturumda en yüksek teklifi 461 milyon 500 bin lirayla Aşçıoğlu İnşaat verdi.

Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) yapılan ihalede Aşçıoğlu İnşaat ile Teknik Yapı sözlü teklife alındı. Teknik Yapı'nın geç geldiği ihalede, Aşçıoğlu İnşaat 388 milyon lira verdi. Teknik Yapı gelince 389 milyon liralık teklifte bulundu.

Daha sonra yazılı nihai tekliflerin istendiği ihalede, Aşçıoğlu İnşaat 461 milyon 500 bin lira, Teknik Yapı ise 428 milyon 571 bin liralık teklif verdi.

ÖNCEKİ İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) Ali Sami Yen Stadyumunun arsasının satışı amacıyla daha önce düzenlediği ihalede, en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermişti.

TOKİ İhale Dairesi Başkanı Muhsin Soylu başkanlığında yapılan ihale, yaklaşık 15 dakika sürmüştü. 407 milyon 25 bin lira muhammen bedeli ile açılan ihalede 250 bin liralık artırım aralığı uygulanmıştı. Nurol-Aşçıoğlu OGG 416 milyon 500 bin liraya çıkmış ve Özyazıcı İnşaat bu seviyede bir ara istedikten sonra dönüşte yeni teklif vermeyeceğini bildirmişti. Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış, daha sonra yapılan değerlendirmede Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ali Sami Yen Stadyumu arsası için verilen 416,5 milyon liralık teklifi, "iyi ama yetersiz" bulmuş ve ihaleyi iptal etmişti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Aslında arsa için değerine göre çok iyi fiyat verildi. Ama bizim Seyrantepe kompleksi bizim öngördüğümüzden daha pahalıya mal olacağından daha çok gelir sağlamak amacıyla ihaleyi iptal ettik. Hasılat paylaşımını denemek zorundayız. İyi bir ihaleydi, üzgünüm" demişti.

Ali Sami Yen için Aşçıoğlu-Nurol tarafından verilen fiyatı "arsa değeri" olarak iyi bulduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etmişti: "Eren Talu'nun daha önceki ihalede verdiği teklifle hemen hemen aynı hatta üzerinde. Ancak Seyrantepe için öngördüğümüz maliyet 270 milyon liradan 310 milyon liraya çıktı. Bize para kalmıyor. Açıkları kapatmamız için daha fazla gelir elde etmeliyiz, bunun için hâsılat paylaşımı yöntemini deneyeceğiz. En kısa sürede hâsılat paylaşımı yöntemiyle yeniden ihaleye çıkıyoruz."

ALİ SAMİ YEN ARAZİSİ

İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisi ihale şartnamesi gereği 10 dönümden fazlası yeşil alan olarak yapılacak.

Haber Tarihi: 28 Mayıs 2010 Cuma 15:14Haber Adresi: http://www.objektifhaber.com/ali-sami-yende-son-teklifler-alindi-36801-haber/