Canonical Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesi büyüdükçe sayfa içeriklerinin tekrarlanması ve birden fazla kopya oluşumu artar. Bu tarz sorunlar “Duplicate Content” sorunlarına sebep olmaktadır.

Bir web sitesi büyüdükçe sayfa içeriklerinin tekrarlanması ve birden fazla kopya oluşumu artar. Bu tarz sorunlar “Duplicate Content” sorunlarına sebep olmaktadır. Birden fazla benzer web siteniz varsa ve tüm siteler için belirli anahtar kelime ile sıralama alıyorsanız arama motoru botları trafiği hangi URL’e göndermesini gerektiğini bilemez. Bu durumda manuel olarak  tercih ettiğimiz URL’i Google’a bildirmemiz gerekir. Bu gibi durumda  Canonical URL etiketi işlerimizi kolaylaştırıyor.Arama motorları tarafından aynı içeriğe iki farklı link tarafından ulaşılması durumunda yukarıda bahsettiğimiz üzere arama motoru botlarının hangi URL’i  baz alacağını Rel Canonical ile belirliyoruz. Canonical URL etiketi yalnızca botlara görünmekle birlikte, elimizde bulunan linklerin en iyisini seçmektedir.

 

Örneğin:Bir sayfada asıl olarak /kurumsal-seo-danismanligi-hizmeti linkini baz almasını istiyorsak bu linkteki mega tagleri arasına Rel Canonical etiketini eklememiz gerekir. Rel Canonical etiketi örneği aşağıdaki gibidir:

 

<link rel="canonical"href="https://https://www.bigbang-digital.com/kurumsal-seo-danismanligi-hizmeti/" />

 

Bu şekilde arama motoru botları /kurumsal-seo linkine ulaşsa dahi Google yazılan URL’i değil de Rel Canonical etiketi yazılan /kurumsal-seo-danismanligi-hizmeti linkini baz alacaktır ve sizi o linke yönlendirecektir.

 

Cannonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

 

Canonical Etiketi, kopya içeriğin önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir. Arama moturu botlarının baz almasını istemediğimiz URL’i kodlama yaparken ‘meta tag’ lerin altına yazarsak, tercih ettiğimiz URL’i kullanabiliriz. Wordpress altyapısı kullandığınız durumlarda Yoast plug’ı bu işlemi sizin için yapacaktır. Yoast eklentisini kurduktan sonra Canonical Etiketi kullanarak baz alınacak URL’i belirtip düzenle kısmından işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Canonical Etiketi Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

Aynı sayfanın benzer birçok linki Google tarafından ayrı sayfa olarak görülmektedir. Aşağıda belirtilen durumlar yaşanıyorsa Canonical Etiketi kullanmanız gerekmektedir.

 

Doğru ve etkili bir seo hizmeti alarak web sitenizi geliştirmek için doğru bir seo ajansı seçimi çok önemlidir. Seo uzmanlarından etkili ve doğru bir hizmet almak isterseniz https://www.bigbang-digital.com /sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haber Tarihi: 15 Nisan 2021 Perşembe 16:14Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/canonical-nedir-nasil-kullanilir-401003-haber/