Karıncalanma Nörolojik Rahatsızlığa İşaret Edebilir!

Sinirlere yapılan uzun süreli baskıdan kaynaklı olarak zaman zaman karıncalanma hissine maruz kalmak kaçınılmaz olacaktır.

Sinirlere yapılan uzun süreli baskıdan kaynaklı olarak zaman zaman karıncalanma hissine maruz kalmak kaçınılmaz olacaktır. Bu durum kronik ya da geçici olabilir. En önemlisi de yüzde veya kafada sık sık yaşanması nörolojik bir hastalığa işaret ediyor olabilir.
 

Karıncalanmaya Neden Olan Hastalıklar

Karıncalanma hissi diyabetik nöropatiye işaret edebilir ve bu durum sıklıkla yaşanması durumunda uzman bir doktora başvurulması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra:
 

Bunların kadar MS yani multipl skleroz rahatsızlığının da belirtileri olarak ortaya çıkartılmıştır. Hatta karıncalanmanın belirli bir seviyeden sonra yerini iğne batmasına ve uyuşukluğa bıraktığı gözlemlenir.
 

Karıncalanmaya Neden Olan Ortapedik Nedenler

Nörolojik olduğu kadar ortapedik nedenler üzerinde de durmak gerekir. Şöyle ki kemik kırıklarından ya da erimesinden kaynaklı olarak zaman zaman karıncalanmaların ortaya çıktığı görülüyor.
 

Boyun ve sırtta meydana gelen yaralanmalar da ortopedik nedenler arasında gösterilir. Hatta fıtık ve dejeneratif disk hasarlarından kaynaklı olarak karıncalanmalar oluşabilir.
 

Görüldüğü üzere karıncalanma geçici bir durum olarak ele alınsa da altında yatan çeşitli nedenler olabiliyor. Bu nedenle çok sık karıncalanma yaşayanların doktora başvurmaları en doğrusu olacaktır. Uyuşukluk şikayetlerine bağlı olarak detaylı muayeneye geçilir ve mevcut rahatsızlıklar ortaya çıkartılabilir.
 

Karıncalanma Nasıl Geçer?
 

Sık sık karıncalanma hissi ile karşı karşıya kalanların önceliği doktora başvurmak olmalı. Herhangi bir ciddi rahatsızlığı bulunmayanlar ise bu hissi geçirecek önlemlere yer verebilir. Şöyle ki:
 

Bu tarz önlemler ile karıncalanma hissini ortadan kaldırabilir veya rahatlatabilirsiniz. Genelde ellerde ve ayaklarda hissedilen karıncalanma adına hafif egzersizlere başvurulabilir. Karıncalanmanın olduğu bölgeyi hafif hafif hareket ettirmenizde fayda var. Bunun kadar hafif masaj da işe yarar. Hatta bölgenin sıcak tutulması ve bir süre kadar ısı verilmesi de kasların rahatlamasını ve karıncalanmanın geçmesini mümkün kılar.

https://www.karincalanma.com/karincalanma-nedenleri/

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2021 Perşembe 18:36Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/karincalanma-norolojik-rahatsizliga-isaret-edebilir-401133-haber/