Ucuz Alan Adını Hangi Firmalardan Alabiliriz?

Domain tescillerinin ilk gerçekleşmeye başladığı yıllarda bugün çok değerli hale gelmiş birçok domaini normal bir tescil ücretiyle alabilirdiniz. Ancak günümüzde birçoğunun tescil edilmiş olması nedeniyle bu artık pek mümkün değil.

Domain tescillerinin ilk gerçekleşmeye başladığı yıllarda bugün çok değerli hale gelmiş birçok domaini normal bir tescil ücretiyle alabilirdiniz. Ancak günümüzde birçoğunun tescil edilmiş olması nedeniyle bu artık pek mümkün değil.

Pek çok alan adı kullanılmasa da brokerler tarafından yatırım amaçlı tescil edilmiş ve park edilmişlerdir. Domain yatırımcılığı hakkındaki bu yazıyı inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ucuz domain almak, ilk defa tescil edilen alan adları için hala mümkün. Birçok kişinin kafasında nasıl ucuz domain alınır, hangi firmalardan ucuz domain alırız gibi sorular oluşuyor malum. 

Ucuz domain tescil ettirmeyi kim istemez. Bildiğiniz gibi her domain aynı fiyatta olmuyor veya her firmada aynı fiyatta olmuyor, peki bu fiyatları belirleyen şey nedir? Ucuz alan adı tescili ve domain tescili hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Domain Nedir?

Domain (Alan adı), internet sitelerinin dijital ortamdaki adresleridir. Örneğin bir bina yapabilmek için önce bir adreste bulunan arsa temin etmeniz gerekir burada adres domain, arsa hosting ve bina da web sitesini temsil etmektedir.

İnternet ortamında adres yani alan adı tek başına tescil edilebilmektedir yani adres temin etmek için arsaya (hosting) ihtiyacınız yoktur. Bu avantaj da daha sonra web sitesi yapmak üzere önceden domain alabilmenin yolunu açar.

Alan Adı Nasıl Tahsis ve Tescil Edilir?

Alan adı (Domain) tescil ve yönetimi ile ilgili kurallar ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) yani internet tahsisli sayılar ve isimler kurumu tarafından belirlenmektedir. Bizler bu kurumun dünya genelinde yetkilendirdiği kuruluşlar yardımıyla domain tescil etme hakkını elde ederiz.

Ayrıca ICANN, TLD (Top Level Domain) organizasyonu ve yeni TLD türetmek yoluyla internette tekelcilik oluşmasını engellemeyi hedefler.   Yani “.com”, “.net”, “.web”, “.org” gibi popüler uzantıların yanında “.name”, “.site”, “.shop”, “.xyz” gibi yeni gTLD ( Generic Top Level Domain)’ler türetilerek kullanıcılara daha fazla seçenek sunmaya çalışılır.

gTLD ( Generic Top Level Domain) ler ilave belge talep edilmeden sadece web tabanlı sistemde ibraz edilen bilgilerle tescil edilebilirler. Bu domainlerin, en az bir yıl, en fazla 10 yıllığına kullanım hakkını satın alabilirsiniz. Yani bir domaine sonsuza kadar sahip olmanın tek yolu süresi doldukça tekrar tescil ettirmektir.

ccTLD ( Country Code Top Level Domain) ler ise ülke kodlu alan adı uzantılarıdır. Normal uzantının arkasına ülke kodu gelir, örneğin “.com.tr”  Türkiye’de olan bir commercial (ticari) işletmeye ait bir domaninin uzantısıdır.

Bu tip sonu “.tr” ile biten domainler ise ek belgelerle( alan adı tahsis formu, marka tescil belgesi, ticari sicil gazetesi, oda kaydı, kimlik vb.) tescil edilir. En az 1 yıl en fazla 5 yıllığına tescil edilebilmektedir, ayrıca bu domainler diğerlerinden farklı olarak marka veya şirket devir evrakları olmadığı sürece başkalarına devredilemez.

Mülkiyet hakkı açısından önem arz eden bu kurallar, kişilerin kayıp yaşamaması için ICANN tarafından dünya genelinde yetkilendirilen kuruluşların takibiyle gerçekleşir. Böylece özel belge gerektirmeyen domainler herhangi bir yerden tescil edilebilir veya devredilebilir.

Alan adı (Domain) Sorgulama ve Tescil Etmek

Domain almaya karar verdiniz diyelim nereden ve nasıl alınır bilmeniz gerekir mutlaka, ancak merak etmeyin işlem çok kolay. Mesela yıllardır domain tescil işlemi görevi yürüten güvenilir bir firmaya ait web sitesine giriş yapalım.

Niobe Hosting yıllardır güvenle alışveriş yaptığımız tecrübeli bir firma olduğu için buradan örnek verelim.  

Domain tescili işte bu kadar kolay aslında, yılın belirli zamanlarında yapılan kampanyalar gerçekten uygun fiyata domain tescil etme şansı sunabilir. Bazı TLD ler özellikle ilk yıl uygun fiyata gelebilir, ancak diğer senelerde yenileme ücretleri yüksek olabilir. Geçici projeler için böyle uygun fiyatlı domainler tercih edilebilir.   

Ucuz Domain Almanın Yolları

 

 İlk Tescili Siz Yapın

Bahsettiğimiz gibi domaini ilk tescil eden kişi olmak bir numaralı önceliktir. Daha önceden tescil edilmiş bir domain mutlaka daha farklı metodlarla ve daha pahalı olacaktır. Tescil edilmiş domainleri “sedo.com”, “alanadalari.com” gibi platformlardan teklif veya açık artırma usulüyle satın alabilirsiniz.

Proje Domain Seçimi

Mevcut bir projeye domain aramak yerine iyi bir domain seçeneği bulup o domain üzerinden proje üretmek daha mantıklı olabilir. Uygun fiyatlı domaini bulup yapıyı ve markayı o domain üzerinden oluşturmak iyi bir seçenektir.

Ucuz Domain Registrar Firma Bulmak

İnternette domain tescili yapabileceğiniz birçok domain registrar firma var. Bunların çoğunluğu bayilik sistemiyle işlem sağlamaktadır. Doğrudan ICANN akredite firmalar da yüksek bedelli ücretlerle akredite oldukları için fazla kampanya yapmazlar.

Bayilik sistemi en yaygın sistemdir ve domain tescil ücretinin büyük kısmı bayi ve ICANN kuruluşuna gitmektedir. Bu sebeple tescil ücretinin tamamı registrar firmaya kalmaz. Yaygın kullanılan TLD’ lerde ucuz domain tescili bu sebeple pek mümkün değil genelde cent bazında indirim bulabilirsiniz. Dönem dönem bayilerden indirimli alınan domainler kampanya konusu olabilir, ucuz domain bulmanın bir diğer yolu da budur. 

Yeni Alan Adı Uzantılı Domainlere Yönelmek

Bazen ICANN bazı TLD leri yaygınlaştırmak için çok düşük ücretler oluşturabiliyor, çok uygun fiyata ve belirli sayıda ücretsiz tescil hakkı alan bayiler üzerine kendi karını koyarak kampanyaya çıkabiliyor. Böylece ucuz domain tescil etme şansına sahip olabilirsiniz.

Ancak bunlar içinde en ucuz domain satan firmaya gitmek her zaman mantıklı olmayabilir. Domain registrar (tescil eden) olmak için belirli bir yatırım yapılmış olması gerek. Ayrıca domain tescilini yapan firma, sizin domain kayıtlarını da tuttuğu için güvenilir ve güçlü olması gerekiyor.

Ekonomik gücü veya devamlılığı olmayan firmalarla çalışmak size sıkıntı yaşatabilir. Eğer firma kapanır ise domain sahiplik bilgileriniz kaybolmaz ancak kapanan firmadaki hesabınıza ulaşmanız zorlaşabilir. Böyle bir durumda registrar firmanın bayilik aldığı ana firmayı bulmanız gerekecektir. 

Sonuç Olarak Güvenilir Firmalara Yönelin

Böyle sorunlar yaşamamak için uzun süredir bu işi yapan ve güvenilir firmaları tercih edin. Daha önceden belirttiğim üzere niobehosting.com da yıl içinde önemli tarihlerde birçok defalar kampanyalar oluyor. Domain tescilinin yanında kimlik gizleme, domain yönetimi, domain kilitleme, açılış sayfası ve domain yönlendirme hizmetleri de ücretsiz veriliyor.

Bu kampanyaları takip etmeniz işinizi kolaylaştırır, bazı TLD lere özel kampanyalar oluşabilir mutlaka takipte kalın veya mevcut kampanyalardan yararlanın. Domain tescili hakkında öğrenmek istediğiniz şeyler varsa da yoruma ekleyin.

Haber Tarihi: 23 Mayıs 2021 Pazar 12:41Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/ucuz-alan-adini-hangi-firmalardan-alabiliriz-401149-haber/