Memura ek zam geliyor

Memur, sözleşmeli personel ve emeklilerin gözü, kulağı Aralık ayı enflasyonunda. Temmuz-Kasım döneminde yüzde üçün üstüne çıkan enflasyon, yılbaşında milyonlarca memur ve emekli için ek zam umudu yarattı.

Hükümet, memur ve sözleşmeli personelle memur emeklilerinin maaşlarına yılın her iki altı ayı için yüzde iki 2.5 oranında zam yaptı.

 
Ancak altı aylık enflasyonun bu oranı aşması halinde maaşlara enflasyon farkı zammı yapılıyor.
 
Yılın ilk yarısında yüzde 3.5'in üstüne çıkan enflasyon sonrasında memur maaşlarına Temmuz ayında bir puanın üstünde ek zam yapılmıştı.
 
Enflasyon farkı zammı umudu, yılın ikinci yarısı için de belirdi. Temmuz-Kasım döneminde enflasyon yüzde 3.03 artışla, memura verilen yüzde 2.5 zammın üstüne çıktı.
 
3 Ocak'ta açıklanacak olan Aralık enflasyonu, yarım puana kadar düşüş gösterse bile memura küçük oranlı da olsa ek zam yapılacak.
 
Aralık ayı enflasyonu, eksi çıkmayıp sıfıra yakın oranda artarsa ek zam yarım puanın üstünde olacak.
 
Enflasyon farkından kaynaklı ek zam, yılbaşında maaşlara yapılacak yüzde 4 zammın üstüne eklenecek.
 
Enflasyon zammı, bütçede ek bir maliyet de yaratacak. Sadece memurlara yapılacak bir puanlık zam, 780 milyon lira ek maliyete yol açacak. 

NTV
Haber Tarihi: 23 Aralık 2010 Perşembe 15:21Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/memura-ek-zam-geliyor-64276-haber/