Sebze fiyatı neden artıyor ?

''Yalancı Bahar'' ile birlikte ürün bolluğu yaşanmasına rağmen, sebze fiyatlarındaki artış devam ediyor.

Antalya'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle oluşan "Yalancı Bahar" ile birlikte ürün bolluğu yaşanmasına rağmen, sebze fiyatlarındaki artış devam ediyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Şube Müdürü Rıza Uysal yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gittiğini, bu nedenle seralarda ürünün hızlı geliştiğini ve ürün bolluğu yaşandığını söyledi. Rusya ve Avrupa ülkelerine ihracatın ağır gitmesine rağmen iç pazarda da ürünlerde talep daralması yaşandığını belirten Uysal, "İyi Tarım Uygulamaları" nedeniyle pazara bol miktarda kaliteli ürün girişi olduğunu bildirdi. Uysal, bu nedenle fiyatların artmış olabileceğini kaydetti.

Ürün bolluğu yaşanmasına rağmen "İyi Tarım Uygulamaları" nedeniyle ürünlerin çok kaliteli olduğunu ifade eden Uysal, fiyatların bu nedenle yükselme eğilimi içinde olduğunu ifade etti.

Toptancı Hali'nde dolmalık biber yüzde 10, sivri biber yüzde 11, brokoli yüzde 55, taze fasulye yüzde 20, ıspanak yüzde 15, kabak yüzde 21, karnabahar yüzde 15, patates yüzde 7, patlıcan yüzde 27,7, salatalık yüzde 5,8 kuru soğan yüzde 23 oranında artış gösterdi. Domates fiyatları ise geçen haftaya göre aynı düzeyde kaldı. Marul fiyatları geçen haftaya göre 10 kuruş ucuzladı.

Haber Tarihi: 17 Ocak 2011 Pazartesi 14:52Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/sebze-fiyati-neden-artiyor-66934-haber/