ABD, Ortadoğu'dan bilgi istemiş

Wikileaks'de yayımlanan ABD Dışişleri Bakanlığına ait kriptolar, Washington'ın Ortadoğu'daki diplomatlarından, İsrail'in şifreli iletişim bilgilerini toplamalarını talep ettiğini gösterdi

 

Wikileaks'deki belgelere göre, 2008 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice imzasıyla gönderilen gizli kayıtlı memorandum, İsrail ile Batı Şeria'daki Filistin yönetimiyle sıcak ilişkilere rağmen, Bush yönetiminin bu konularda istihbarat eksikliği bulunduğundan yakındığına işaret etti.
 
Washington tarafından Tel Aviv ve Kudüs ile birçok Arap ülkesindeki temsilcilerine gönderilen kriptoda, Amerikalı siyasi uzmanların gereksinimleri dile getirilerek, Washington'un girişimlerde bulunduğu Filistin sorunlarıyla ilgili olarak öncelik sırasına konmuş konularda veri sağlanması istendi.
 
İsrail'in Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıdan iki ay önce yazılan kriptoda, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin, "hedeflenen suikastları ile kara ve hava birliklerinin kullandığı taktik ve teknikler de dahil olmak üzere" Filistinli militanlara karşı yürütülmekte olan ya da planlanan harekatların ayrıntıları da istenildi.
 
Amerikalı diplomatlardan talep edilenler arasında, İsrail'e ait internet iletişimi ve cep telefonlarından devletçe işletilen ve pasaportlarda, resmi kimlik kartlarında ve ulaştırma sistemlerinde kullanılan Radyo Frekansıyla Tanıma (RFID) sistemlerine kadar çeşitli bilgiler yer aldı.
 
Kriptoda, İsrailli siyasi ve askeri yetkililerin özel iletişim bilgileri ile hareketleri; Gazze'deki, Batı Şeria'daki ve dışarıdaki genç muhafızlar dahil olmak üzere Filistin yönetimi ile Hamas'ın önde gelen yetkilileri ve temsilcilerinin biyografik, mali ve biyometrik bilgilerinin sağlanması da isteniyor.
Haber Tarihi: 19 Ocak 2011 Çarşamba 16:01Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/abd,-ortadogudan-bilgi-istemis-67179-haber/