'Unutmak için içmek' yalanmış

Yeni bir araştırma, içki tüketiminin sorunları unutturduğunu değil, tam tersine hatırlattığını ortaya koydu

 

"Dertlerimi unutmak için içiyorum" sözünün doğru olmadığı ortaya çıktı. Bilim insanları, içki içmenin aslında sorunları hatırlamaya yardımcı olduğunu buldu.
 
ABD'deki Teksas Üniversitesi Waggoner Alkol ve Bağımlılık Araştırma Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırma, sarhoş olmanın, beynin belli alanları etkileyerek, daha iyi bir öğrenme ve hatırlama sağladığını ortaya çıkardı.
Buna göre, alkol tüketiminin bazı şeyleri unutmayı sağladığı ve öğrenmeye zarar verdiği yönündeki şimdiye kadarki yaygın kanı, yanlış değil, ama alkolün beyin üzerindeki etkisinin sadece bir yönüne vurgu yapıyor.
 
Nörobiyolog Hitoshi Morikawa, "Genelde öğrenme ve hafızadan bahsettiğimizde, bilinçli hafızayı kastederiz. Alkol, kolejden bir arkadaşın ismi ya da bir kelimenin anlamı veya sabah arabayı nereye parkettiğiniz gibi bilgi parçalarını hatırlama yetinizi zayıflatabilir. Ama bilinçaltımız da öğreniyor ve hatırlıyor ve alkol aslında bu düzeyde öğrenme kapasitemizi artırıyor" diyor.
 
Sonuçları geçen ay Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, insanlar alkol tükettiğnide ya da uyuşturucu aldığında bilinçaltı sadece daha fazla tüketmeyi öğrenmiyor, aynı zamanda bilinçaltı hafızayı ve alışkanlıkları oluşturmak üzere daha alıcı hale geliyor.
 
Ancak uzmanlar, bunun alkol tüketiminin bedene verdiği zararların gözardı edilmesi anlamına gelmediğini de not ediyor. Morikawa'nın amacı uzun vadede bağımlılığın nörobiyolojik etkilerini daha iyi anlayarak, bağımlılık karşıtı ilaçlar geliştirmek.

Gazeteport
Haber Tarihi: 14 Nisan 2011 Perşembe 09:23Haber Adresi: https://www.objektifhaber.com/unutmak-icin-icmek-yalanmis-75502-haber/