Habertürk'e Aziz Yıldırım cezası

RTÜK, FB Başkanı Aziz Yıldırım için ‘’Bir bacağının 7 santim kısa olduğunu öne sürüp askerlik için çürük raporu aldı’’ sözleri nedeniyle Habertürk TV’ye 51 bin lira para cezası verdi. Cezaya RTÜK Başkanı Davut Dursun karşı çıktı.

Habertürke Aziz Yıldırım cezası
26 Ekim 2012 Cuma 18:13 tarihinde eklendi, 1.275 kez okundu.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, Habertürk’de 31 Temmuz 2012 gecesi yayınlanan programa aralarında Ogün Altıparmak, Onur Belge ve Mehmet Baransu’nun da bulunduğu sporcu ve gazeteciler katıldı. Baransu konuşmasında ‘’ Aziz Yıldırım, çürük raporunun iftira olduğunu söyledi. Eğer onuru gururu varsa gelsin canlı yayında iki tane bacağını ölçelim, 7 santim kısa mı değil mi ve rapor kim adına alındı, tüm Türkiye görsün’’ dedi.

 
RTÜK bu sözleri ‘’İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı ve kişileri eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ‘’ buldu. Habertürk TV’ye, Haziran 2012 ayına ait ticari iletişim gelirinin yüzde biri oranında ve 51 bin 208 lira ceza verdi.
 
Cezaya karşı çıkan RTÜK Başkanı Davut Dursun ise, ‘’ Spor camiasında çok ün yapmış biri hakkında ileri sürülen ve kamuoyunda da hayli gündeme gelmiş iddiaların ispatı için davet edilmesi, kişilik haklarına saldırı niteliğinde değildir’’ dedi ve ret oyu kullandı.
 
Gazeteport