Hakkari'yi terör değil, kar teslim aldı

HAKKARİ'de dün akşamdan beri etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde okullar bugün tatil edildi. İl genelinde 136 köy ve 374 mezranın yolu ulaşıma kapandı.

Hakkariyi terör değil, kar teslim aldı
14 Aralık 2015 Pazartesi 13:17 tarihinde eklendi, 4.171 kez okundu.
HAKKARİ'de dün akşamdan beri etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde okullar bugün tatil edildi. İl genelinde 136 köy ve 374 mezranın yolu ulaşıma kapandı.
 
Hakkari'de dün akşam saatlerinde başlayan ve saban saatlerine kadar süren kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. İl merkezinde yarım metreyi aşan kar kalınlığı yüksek kesimlerde 1 metreyi buldu. Kar nedeniyle Hakkari merkez ve bağlı köylerde Yatılı İlköğretim Bölge Okulları dışındaki okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Öte yandan valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada kamuda çalışan hamile ve engelli vatandaşlara da bir gün süreyle idari izin verildiği belirtildi.
 
ÖĞRENCİLER GERİ DÖNDÜ
 
Kar nedeniyle 136 köy ve 337 mezranın yolu ulaşıma kapandı. Sabah evinden çıkıp okula giden öğrenciler okulların kapalı olduğunu göünce geri dönmek zorunda kaldı. Vatandaşların güçlüklü yürüyebildiği caddelerde araçlar kara gömüldü. Vatandaşlar kar altındaki araçlarını küreklerle temizleyerek çıkarırken, İl Özel İdaresi ekipleri köy yollarında, belediye ekipleri de il merkezinde kar temizleme çalışması başlattı.
 
HASTALAR MAHALLELERDEN PALETLİ AMBULANSLARLA TAŞINDI
 
Hakkari'de kar yağışı sonrası yolları kapanan mahallelerde bulunan hastaların imdadına 112 ekipleri yetişti. Kardan dolayı ulaşılamayan Karşıyaka Mahallesi'ndeki 68 yaşındaki Abdullah Tan 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne ait paletli ambulansla alınarak Hakkari Devlet Hastanesi'ne getirildi. Burada diyalize giren Tan, tekrar ambulansla evine bırakıldı.
 
BAŞKALE VE YÜKSEKOVA'DA DA KAR ETKİLİ OLDU
 
Öte yandan Van'ın Başkale İlçesi'nde dün geceden beri etkili olan kar yağışı 60 mahallenin yolunu ulaşıma kapattı. İlçede kar kalınlığı 30 santimetreyi bulurken, yolda mahsur kalan bir çok araç Van Büyük Şehir Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı. Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde de kar etkili oldu. İlçe merkezinde kalınlığı 40 santimetreyi bulan kar ulaşımda aksamalara neden oldu.

DHA