Hamzaçebi'nin Cihaner yorumu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner hakkında terör örgütü üyeliği iddiası ile açılan davaya zorla getirilmesi yönündeki mahkeme kararını değerlendirdi.

Hamzaçebinin Cihaner yorumu
10 Mayıs 2013 Cuma 13:46 tarihinde eklendi.

 

Hamzaçebi, “Barış ve Demokrasi Partisi’ne mensup bazı milletvekilleri hakkında verilen kararların, hiçbiri infaz edilmedi. Böyle bir gerçek ortada iken, Sayın Cihaner’e yönelik zorla getirilme kararını hukuk devletinde yorumlamakta zorlanıyorum. Bir hukuk devletinde böyle bir kararın olamayacağını düşünüyorum ama Türkiye hukuk devleti değil.” dedi. 
 
Akif Hamzaçebi, Yargıtay’ın CHP Milletvekili İlhan Cihaner hakkında zorla mahkemeye getirilmesi yönündeki kararını değerlendirdi. Hamzaçebi, “Sayın İlhan Cihaner hakkındaki dava siyasi bir davadır. Bir hukuk devleti olsa idi, hukuk devletinin kuralları geçerli olmuş olsaydı Sayın Cihaner hakkında böyle bir dava açılmayacaktı. Sayın Cihaner’in kendisi hukukçudur. Hukuku iyi bilen bir arkadaşımızdır. Hukukçu bir insanın, milletvekili olsa dahi yargı kararlarına uymaması diye bir şey söz konusu değildir. Ancak daha önce Barış ve Demokrasi Partisi’ne mensup bazı milletvekilleri hakkında verilen kararların hiçbiri infaz edilmedi. Böyle bir gerçek ortada iken, Sayın Cihaner’e yönelik zorla getirilme kararını hukuk devletinde yorumlamakta zorlanıyorum. Bir hukuk devletinde böyle bir kararın olamayacağını düşünüyorum ama Türkiye hukuk devleti değil.” diye konuştu. 
 
"YOLCULUK HAYIRLI OLSUN"
 
Bir gazetecinin, “Çözüm Komisyonu Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı’nın (toprağı vatan yapan altında yatanlar  değildir) diye bir sözü vardı. Ne diyeceksiniz?” şeklindeki sorusu üzerine Hamzaçebi, “AKP ve BDP bir anlaşmayı gerçekleştirmişler. Artık ölenler, şehitler önemli değildir anlayışı ile yolculuğa çıkmış görünüyorlar. Bu yolculuk kendilerine hayırlı olsun.” dedi.  
 
BDP’nin çözüm sürecine ilişkin kurulan komisyonun İmralı’yı da ziyaret etmesi yönündeki talebinin hatırlatılmasına karşılık Hamzaçebi, “Bunları çok ciddiye alıp değerlendirme yapmam. Bir komisyonu 2 parti kendine göre oluşturmuştur. 2 parti el ele omuz omuza vermişler, terör örgütünün desteği ile bir yola çıkmışlar, kendilerine hayırlı olsun bu yolculuk ama millete hayırlı olacağını düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

CİHAN