Hasar Farkı

Hasar farkı tazminatı nedir, dilekçesi nasıl yazılır ve hazar fark bedeli gibi merak edilen tüm sorular bu yazımızda yanıtlandı!

Hasar Farkı
22 Temmuz 2022 Cuma 11:26 tarihinde eklendi.

Hasar farkı tazminatı nedir, dilekçesi nasıl yazılır ve hazar fark bedeli gibi merak edilen tüm sorular bu yazımızda yanıtlandı!
 

Hasar farkıalmak ve bunun için gerekli şartlar gibi konular özellikle de pek çok sürücü tarafından araştırılır. Söz konusu olan kavram genel anlamda incelendiği zaman değer kaybı olarak da bilinir. Yapılan kazaların ardından araçların satış fiyatlarında azalma meydana gelir. Kaza olmadan önceki satış fiyatı ve kaza ardından satış fiyatı arasında yer alan fark hasar farkı olarak nitelendirilir. Bu nedenle de yapılan kazaların ardından insanlar zararlarını gidermek adına hasar farkı almaya çalışırlar.
 

İnsanlar yaptıkları kazaların ardından hasar farkı almak istedikleri zaman yerine getirmeleri gereken belirli koşullar ve evraklar bulunur. Bu kapsamda gerekli olan tüm evrakları tamamlayan ve koşulları sağlayan kişiler hasar farkı almaya hak kazanırlar. Yapılan başvuruların ardından geri dönüş genellikle ilk 15 gün içerisinde gerçekleşir. Ancak bu süre içerisinde herhangi bir geri dönüş yaşanmaz ya da olumsuz sonuç gelirse insanlar Sigorta Tahkim Komisyonuna giderek yeniden başvurularını ve itirazlarını yapabilirler.
 

Yaşadıkları kazalar ardından hasar farkını almak isteyen kişilerin bunun için gerekli koşulları sağlamaları gerekir. Bu koşullar ise şu şekilde sıralanır;
 

 1. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 2. Aracın 10 yaşından küçük olması
 3. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 4. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 5. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 7. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
   

Gerekli koşulların sağlanıyor olması ile birlikte insanlar sorunsuz bir biçimde başvurularını yapabilirler. Yine başvuruları için gerekli olan birtakım evraklarınızı da hazırlamaları gerekir.
 

Hasar Farkı Almak İçin Hangi Evraklar Gerekir?
 

İnsanlar hasar farkı almak için hangi evrakların gerektiği konusunda da kararsız kalabilirler. Bu noktada başvurularını yapmadan önce kesinlikle tüm bu evrakları öğrenmeleri gerekir. Hasar farkını almak adına başvuru yapmak isteyen kişilerin hazırlamaları ve teslim etmeleri gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır;
 

 1. Araç ekspertiz raporu
 2. Hasar tespit tutanağı
 3. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 4. Araç ruhsatı
 5. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
   

Bu evrakların eksiksiz bir biçimde tamamlanması ile birlikte insanlar hasar farkı adına başvurularını gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda gereken evrakların hazır olmasının yanı sıra gerekli koşulların da sağlanması ile birlikte sorunsuz bir şekilde hasar farkını alabilirler. Tabi ki bunun için hem koşulların sağlanması hem de evrakların tamamlanması önem taşır.
 

Araçlarda Hasar Farkı Nasıl Hesaplanır?
 

Hasar farkıhesaplamak isteyen kişiler bunun nasıl yapılacağını araştırır. Bu noktada da hasar farkı hesaplamalarında net bir hesaplama formülü bulunmaz. Çeşitli kriterler yapılan hesaplamalarda değişikliklerin meydana gelmesine neden olur. Araçlar için değer kaybının hesaplanması esnasında farklılıklar meydana getiren kriterler ise şu şekilde sıralanır;
 

 1. Aracın değişen parçaları ve boya
 2. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 3. Araçların marka ve modelleri
 4. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 5. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 6. Değer kaybı yaşayan aracın hangi tarihte üretilmiş olduğu
   

Bu kriterler incelendiği zaman araçlarda hasar farkı hesaplamaları sonucunda farklı hesaplamalar ortaya çıkar. Gereken tüm detayların en ince şekilde incelenmesi gerekir. Böylelikle de en ufak bir hata olmadan otaya çıkan zararın sorunsuz bir biçimde karşılanması gerekir. Söz konusu olan kriterler incelendiği zaman araçların yaşadıkları kazalar ardından ne kadar hasar farkı oldukları da değişiklik gösterir.