Hatemi'ye "medreseye girme" ricası

Akil İnsanlar Heyeti'nin temaslarını sürdürdüğü Siirt'in Aydınlar İlçesi'ne gelen Prof.Dr. Kezban Hatemi, Molla Burhan Medresesi'ne kadınların giremediği gerekçesiyle ricada bulunularak alınmadı

Hatemiye medreseye girme ricası
25 Nisan 2013 Perşembe 09:13 tarihinde eklendi, 3.176 kez okundu.

 

Heyet üyeleri, Medrese hocası Molla Murhaneddin Mücahidi ile görüşürken, Hatemi alt katta bulunan bir odada gazetecilere, "Sistemin meydana getirdiği problemler var. Dolayısıyla kimse burada mağdur olmamalı. Bunun da tespitlerini yapıyoruz. Tabii ki koruculuk kaldırılacak. Hukuk devletinde korucuya gerek yoktur" dedi.
 
Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu grubu, Diyarbakır, Mardin, Batman’ın ardından bugün temaslarını Siirt’te sürdürdü. Heyet başkanı Yılmaz Ensaroğlu ile Kezban Hatemi, Ethen Mahçupyan, Mehmet Emin Ekmen, Lami Özgen, Ahmet Faruk Ünsal ve Fazıl Hüsnü Erdem, geceyi geçirdikleri Batman’dan karayoluyla Siirt’e gitti. Heyete yurt dışında olduğu belirtilen Murat Belge ile işleri nedeniyle Yılmaz Erdoğan katılmadı. Siirt’e gelen heyet ilk olarak ’Evliyalar diyarı’ olarak bilinen Aydınlar (Tillo) İlçesi’nde Molla Burhaneddin Medresesi olarak bilinen Kuran kursunu ziyaret etti. 
 
Heyete burada Siirt Valiliği Protokol Müdürü Nurettin Kebapçı tarafından, medresinin faaliyetleri ile ilgili bilgiler verildi. Nurettin Kebapçı, medresinin ’Resmi Kuran kursu’ sıfatında olduğunu söyledi. Aralarında Kezban Hatemi’nin de bulunduğu heyetin bazı üyeleri medreseden çıkarak soyu Hz.Muhammed’e dayanan İsmail Fakirullah ve ve öğrencisi İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi’ni ziyaret etti. Hatemi ve Mahçupyan daha sonra İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı’nın özel eşyalarının bulunduğu müzeyi gezdi. Heyete müze hakkında İsmail Fakirullah’ın torunlarından Sadullah Toprak tarafından bilgi verildi.
 
PROF.DR. HATEMİ’YE MEDRESE RİCASI
 
Heyet üyeleri daha sonra Maşmüderris Molla Burhaneddin Mücahidi ile görüşmek üzere yeniden Medreseye gitti. Heyetin erkek üyeleri Molla Burhan Medresesi’nin üst katına çıkarken, Prof.Dr. Kezban Hatemi’nin ise, görüşmeye katılmaması rica edildi. Molla Burhan Medresesi’nin kadınların giremediği salonunda görüşme yapılırken, Prof.Dr. Hatemi, alt kattaki bir odada bekledi. Medrese yetkilileri, kadınların medresenin içerisine girmemesinin çok eski bir gelenek olduğunu ve Prof. Hatemi’ye geleneğin bozulmaması için bu konuda ricada bulunduklarını belirtti. Medrese geleneği olduğu için üst kata çıkmayan Hatemi görüşme yapılırken alt katta bir odada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
HEYET MOLLA BURHANEDDİN MÜCAHİDİ İLE GÖRÜŞTÜ
 
Bu arada heyetin erkek üyeleri Medresenin mütalaa salonunda Molla Burhaneddin Mücahidi ile görüştü. Heyet üyeleri ile tokalaşarak yerine oturan Molla Burhaneddin Mücahidi’nin elini heyette üyesi Mehmet Emin Ekmen öptü. Ziyaret ile ilgili Mucahidi’ye bilgi veren heyet başkanı Yılmaz Ensaroğlu, "Türkiye bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bu amaçla ’Akil insanlar’ heyeti teşkil ettik. Bu coğrafyada medreseler kültür, sosyal problem, dilin, tartışıldığı, meselelerin çözüldüğü yerlerdi. Medreselerin çoğunu yitirdik. Tillo bunu devam ettiren bir yer. Biz de bu çözüm süreci konusunda tavsiyelerinizi öğrenmeye geldik"dedi.
 
Molla Burhaneddin Mücahidi ise, Akil İnsanlar heyetinin çalışmalarından memnun olduklarını ifade ederken, "İnşallah muvaffak olacaksınız. Bu medreseler bölge açısından çok mühimdir. İlim, irfan, din eğitimine kıymet verilirse çok meseleler aşılacak. İnşallah bu yolda muvaffak olacaksınız. Bu geziniz irşadi bir tebliğdir" dedi. Görüşmeye daha sonra medreseye gelen Aydınlar aymakamı Ahmet Yıldız da medreseye gelerek katıldı.
 
"KORUCULUK KALDIRILACAK"
 
Heyetin medrese görüşmesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof.Dr. Kezban Hatemi, çözüm sürecinde kimsenin mağdur olmaması gerektiğini bildirirken, şunları söyledi:
 
"Sistemin meydana getirdiği problemler var. Dolayısıyla kimse burada mağdur olmamalı. Bunun da tespitlerini yapıyoruz. Tabii ki koruculuk kaldırılacak. Hukuk devletinde korucuya gerek yoktur. Biz iki haftamızı geçirdik. Barış sürecinin halk tarafından benimsendiğini görüyoruz. Endişe ile birlikte mutluluğu seziyoruz. Gelecek için ekonomik anlamda uluslararası heyetlerle görüşülüyor. Bölge halkında bir ümit ışığı görülüyor. İnsanların talepleri ve düşünceleri var. Elbette şiddetli bir şekilde anadilde eğitim istiyorlar. Anneler evlatlarıyla kucaklaşacak.Biz korucularla da görüşüyoruz. Ancak halkın en önemli taleplerinden biri faili meçhullerin ortaya çıkması. Bana bu süreçte asker intiharlarıyla ilgili 4 ayrı dosya verildi. Talepleri ve beklentileri anladık. Bu konularda Başbakan’a bir rapor hazırlanıyor."
 
"BÖLÜNME İSTEYEN YOK"
 
Çalışmalarının devam ettiğini belirten Hatemi, "Burada bölünme isteyen yok. Batı’da da empati yapmayan ve önyargılı davrananlara söylenecek söz yok. Kuran’ı Kerim’den ayetle seslenmek gerekiyor onlara. Bu konuyla ilgili herşey konuşulup görüşülüyor. Kervan yürüyor. Her şey usulüne uygun şekilde yapılır. Devlet hukuk devleti olmayı kafasına koymuşsa bunun gereğini yapar" dedi.
 
Heyet daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Siirt kent merkezine geçti.

DHA