Hava sıcaklığı arıları olumsuz etkiliyor

Yetkililer, hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi nedeniyle uçuş faaliyetine başlayan arılarda ölümlerin artabileceği uyarısında bulundu.

Hava sıcaklığı arıları olumsuz etkiliyor
10 Şubat 2014 Pazartesi 19:15 tarihinde eklendi.

Ani ısı değişikliği nedeniyle bal arısı kolonilerinin kış salkımını bozarak gerek bal ve polen toplama gerekse sindirim sistemini boşaltmak amacıyla uçuş faaliyetine başladığını kaydeden Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili İsmail Demir, "Arıların bu dönemde yaptığı uçuş bal arılarının erken yaşlanmasına ve erken ölmelerine, dolayısıyla ergin arı kayıplarına neden olmaktadır.

Bu nedenle Şubat ve Mart aylarının soğuk geçebileceğini dikkate alarak arıcılar koloni kayıplarına meydan vermemek için dikkatli olmalıdırlar. Bu amaçla kolonileri bal ve çay şekerinden yapılmış pudra şekeri karışımıyla hazırlanmış kekle beslemeleri gerekmektedir.

Ayrıca kolonilerin üşümemesi ve yavru çürüklüğüne yakalanmaması için kolonilerdeki fazla çerçevelerin alınması ve yer daraltma yapılması yanında besleme yapılması da koloni kayıplarını en aza indirecektir." dedi.


CİHAN