Havaalanında dev soygun

Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda dün akşam saatlerinde ağır silahlarla soygun yaşandı.

Havaalanında dev soygun
19 Şubat 2013 Salı 11:19 tarihinde eklendi.

Swiss Havayollarına ait uçağa bagajlar yüklendiği sırada yaklaşan soyguncular bir bavul dolusu elmasla kayıplara karıştı.

 
Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Zaventem Havaalanında makineli tüfeklerle bir soygun gerçekleştirildi. Tel örgüleri araçlarıyla yararak havaalanının apronuna giren kimliği belirsiz kişiler, Brüksel - Zürih seferini yapmaya hazırlanan Swiss Air'e ait uçağı bagaj yüklemesi yapıldığı sırada soydu.

Bir özel güvenlik şirketinden uçağa aktarılan değerli eşyaların arasından bavul dolusu elması alarak kaçan hırsızlar havalimanı polisi ve güvenliğini atlatmayı başararak izlerini kaybettirdi. Olaydan birkaç saat sonra Brüksel'in diğer kenarında yakılmış bir aracın soygunculara ait olduğu üzerinde duran emniyet birimleri geniş çaplı araştırma başlattı.
 
Brussels Airport'tan yapılan yazılı açıklamada, ''Pazartesi saat 19.47'de tel örgülerle çevrili havalaalanına iki araç izinsiz şekilde girmiştir. Ağır makineli tüfeklerle donatılmış soyguncular Swiss Havayollarına ait uçağa kadar ulaşarak buradan değerli malzemelere el koydular. Ateş edilmeyen soygunda hiç kimse yaralanmamıştır. Birkaç dakika süren soygunda hırsızlar geldikleri şekilde tahrip ettikleri tel örgüleri yararak kaçmayı başarmışlardır.'' denildi. Zürih seferine çıkmaya hazırlanan uçağın uçuşu iptal edilirken, Brüksel Havalimanındaki diğer seferlerde herhangi bir gecikme yaşanmadı.
 
HAVALİMANI SOYGUNU İLK DEĞİL
 
Brüksel Havalimanındaki soygun olayı güvenlik zaafiyetini yeniden gündeme getirdi. Birkaç gün önce 12 yaşındaki bir çocuğun İspanya'ya giden uçağa biletsiz şekilde bindiği ortaya çıkmıştı. 2005 yılında ise yine benzer şekilde uçaktan bir bavul dolusu elmas çalınmış, 2001 yılında da değerli evraklar ve mücevher soygunu yaşanmıştı.

CİHAN