Havalar ne zaman ısınacak ?

Hava sıcaklığı mevsim normalleri altında seyretmeye devam edecek, yağışlar hafta boyunca aralıklarla etkisini sürdürecek.

Havalar ne zaman ısınacak ?
09 Mayıs 2011 Pazartesi 17:22 tarihinde eklendi, 4.085 kez okundu.

 

Hava sıcaklığı mevsim normalleri altında seyretmeye devam edecek, yağışlar hafta boyunca aralıklarla etkisini sürdürecek. 
     
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, halen kuzey bölgelerde aralıklarla devam eden yağışlara ilave olarak, hafta ortasından itibaren yurdun güney ve batı kesimleri yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. 
     
Hava sıcaklığı özellikle kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında seyretmeye devam edecek. 
     
Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere Denizli, Afyon, Isparta, Burdur, Konya'nın kuzey ve batı kesimlerinde aralıklara sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. 
     
Çarşamba günü; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Muğla, Aydın, Denizli, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Bolu, Çankırı, Çorum, Karabük, Afyon'un kuzey kesimleri ile Ankara'nın kuzey ve batısında kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 
     
Perşembe günü; Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Uşak, Afyon, Denizli, Eskişehir, Ankara, Konya, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Isparta, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. 
     
Yağışların aralıklarla Cuma günü ve hafta sonunda da yurdun büyük bir bölümünde devam edeceği tahmin ediliyor. 
     
Hava sıcaklığında yurt genelinde yarın önemli bir değişiklik beklenmiyor ancak Çarşamba günü batı, Perşembe ve Cuma günleri kuzey ve iç bölgelerde 3 ila 5 derece azalarak, kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında seyretmeye devam edecek, güney ve doğu bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak. 
     
Rüzgar; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice esecek. Çarşamba ve Perşembe günleri kuvvetli güneyli rüzgarla birlikte Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı bekleniyor. 
     
Kuvvetli yağış, toz taşınımı ve mevsim normalleri altında seyredecek hava sıcaklığının neden olabileceği lokal su baskını, ani sel, lokal dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış öncesi ani kuvvetli rüzgar, hava kalitesinde azalma, düşük görüş mesafesi, çamur şeklinde yağış gibi olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekiyor.