'Havaray' İBB Meclisi'nden geçti

İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın seçim çalışmaları sırasında açıkladığı metro, havaray, teleferik ve otopark projeleri İBB Meclisi'nde görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Havaray İBB Meclisinden geçti
13 Şubat 2014 Perşembe 20:22 tarihinde eklendi.
CHP, projelerin yaklaşan yerel seçimlerden önce 'alelacele' geçirildiği eleştirisinde bulunarak projelerin seçim sonrasına bırakılmasını talep etti. CHP'nin teklifi kabul edilmezken, 4 metro, 6 havaray, 5 teleferik, 1 füniküler ve otopark projelerinin planlara işlenmesine karar verildi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Kadir Topbaş'ın seçim turları esnasında açıkladığı İstanbul'a yapılması planlanan Havaray, teleferik, metro ve otopark projelerinin 1/5000'lik imar planlarına işlenmesine karar verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Şubat ayı son oturumunda 4 metro, 6 havaray, 5 teleferik, 1 füniküler projesinin planlara işlenmesi oy çokluğu ile kabul edildi.
 
ALELACELE ÖNÜMÜZE GETİRİLEN PROJELER
 
Meclis gündeminde görüşülen gündem maddelerine itiraz eden CHP sıraları adında söz alan CHP grup sözcüsü Mehmet Yıldız, planların yerel seçimler öncesinde acele şekilde meclise taşındığını söyleyerek projelerin görüşülmesinin yeni döneme bırakılmasını talep etti.

Projelerin bütüncül olmadığını savunan Yıldız, “Raylı sistem ulaşım ağından maksimum verim alınması için bütünlük olması gerektiğini savundum. Arazi kullanımına ilişkin yeni bir strateji geliştirildi mi bilmiyoruz. Çünkü bu meclise gelmedi. Parsel içinde bütüncül olmayan projeler yapılmıştır. Bunların kısa ve uzun ölçekte değerlendirmeleri yapılmalıydı. Alelacele önümüze getirilen projelerin alternatifleriyle beraber değerlendirildiğini düşünmüyoruz" dedi.
 
PROJELERİN SEÇİME ÜÇ KALA MECLİS'E GELMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ
 
 
Projelerin yerel seçimler sonrası oluşacak yeni mecliste görüşülmesinin daha sağlıklı olacağını vurgulayan Yıldız, "Sayın Topbaş daha bu projeler burada çıkmadan seçim propogandasına başladı. İstanbul'un yararına olan projelerin seçime üç kala, yarım yamalak Meclis'e gelmesini doğru bulmuyoruz. Bu projelerin müdürlüğüne gönderilmesi ve Ulaşım Master Planının bir bütüncül şekilde revize edilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu. Ancak CHP'nin projelerle ilgili maddeleri komisyonlara geri gönderme teklifi reddedildi.
 
AK PARTİLİ TURAN: HEPSİNE KARŞI OLMALARINI GÖZDEN GEÇİRSİNLER
 
CHP'li Yıldız' a yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan projelerin aceleye getirildiğini eleştirini reddederek Sefaköy-Halkalı havaray hattını örnek gösterdi.

Turan bu hattın 5 yıldır planlandığını belirterek CHP'lilerin bütün maddelere itiraz etmeden önce maddeleri bir daha gözden geçirmelerini önerdi. Turan sözlerine şöyle devam etti: “Kirazlı-Halkalı metro hattı yıllardır üzerinde çalışılan bir hat. Dosyaların her biri üzerinde çalışılmamış değil, üzerinde yıllarca çalışılan metrolardır. CHP bir kısmını usulen reddedebilir hepsine karşı olmalarını bir daha gözden geçirsinler"
 
OTOPARKLAR YEŞİL ALANLARIN ALTINA YAPILACAK
 
İstanbul'un iki yakasına yapılması planlanan 100 bin araç kapasiteli otoparklar da Meclis gündemindeydi. CHP'li Mehmet Yıldız, kaç tane otopark yapılacağının bilinmediğini söyleyerek bu otoparkların yeşil alan ve parkların altına yapılmasının planlandığını belirtti.
 
İBB MECLİSİ'NDEN GEÇEN PROJELER:
 
METRO PROJELERİ
 
 
Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattı
 
 
Kirazlı-Halkalı metro hattı
 
 
Dudullu-Ataşehir-Bostancı metro hattı
 
 
İTÜ-İstinye metro bağlantısı
 
 
TELEFERİK PROJELERİ
 
 
Miniatürk-Alibeyköy-Vialand Teleferik hattı
 
 
Eyüp-Piyerloti-Miniatürk Teleferik hattı
 
 
Büyükada'da Ayayorgi ve Meydan arasına teleferik
 
 
Kartal'da D100-Yakacık-Aydos teleferik hattı
 
 
Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca arasına teleferik
 
 
HAVARAY
 
 
Kartal'da Sahil ve D100 arasına Havaray
 
 
Üsküdar'da Libadiye Caddesi'ne havaray
 
 
Sefaköy-Halkalı-Başakşehir arasına havaray
 
 
Kadıköy-Maltepe-Kartal minibüs yoluna havaray
 
 
Maltepe'de Başıbüyük Havaray hattı
 
 
Kasımpaşa-Okmeydanı-Mecidiyeköy havaray
 
 
FÜNİKÜLER
 
Avcılar'da İstanbul Üniversitesi-Sahil arasına kurulacak.
 
OTOPARK
 
Anadolu Yakası'nda Ataşehir, Kartal, Tuzla, Kadıköy, Maltepe, Ümraniye'ye kurulacak.
 
Avrupa Yakası'nda Arnavutköy, Beşiktaş, Zeytinburnu, Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy, Güngören, Fatih'te kurulacak.

DHA