Hedefte Türk konsolosluğu da vardı

Almanya’yı sarsan Neo Nazi çetesinin hedefinde Türkiye’nin Münih Başkonsolosluğu’nun da bulunduğu ortaya çıktı.

Hedefte Türk konsolosluğu da vardı
20 Kasım 2011 Pazar 08:30 tarihinde eklendi, 1.322 kez okundu.

 

Almanya'yı sarsan seri cinayetlerde yeni bir iddia daha ortaya atıldı.
 
8 Türk ve 1 Yunan’ı öldüren Zwickau Neo-Nazi çetesinin 88 kişilik gizli listesinde Türkiye’nin Münih Başkonsolosluğu’nun da yer aldığı öğrenildi.
 
Hürriyet gazetesinin haberine göre; Münih Başkonsolosluğu’nun adı 88 kişilik birinci gizli listede bulunuyor. Liste 2005 tarihli. O dönemde Münih Başkonsolosu Babür Hızlan’dı.
 
Neo-Nazi çetesinin eylemleri üzerine hazırladığı "Pembe Panter"li propaganda filminin bulunduğu DVD’nin bir kopyasını Münih Başkonsolosluğu’na gönderdiği öğrenildi. DVD, geçtiğiğimiz günlerde posta yoluyla başkonsolosluğa ulaştı.
 
Zwickau Neo Nazi terör hücresinin 10 bin kişi ve kurumun ad ve adreslerinin bulunduğu ikinci gizli listede ise Alman ordusunun silah depoları yer alıyor. Bunun yanında listede Almanya’nın çeşitli yerlerindeki silah dükkanlarının adresleri de bulunuyor.
 
Terör hücresinin listesinde Alman ordusunun silah depolarının bulunmasıyla ilgili olarak, güvenlik birimleri, Neo Nazilerin buralara baskın düzenleme amacıyla hazırlamış olabileceği kuşkusunu taşıyor.
 
Federal Asayiş Şubesi ve Alman güvenlik yetkilileri gizli listenin amacının ne olduğu sorusuna açıklık getiremiyor. Gizli listedeki isimler arasında Münih’in ağırlıkta olduğuna ve liste hazırlandığında ölmüş olan kişilerin isimlerinin de bulunduğuna işaret edildi.
 
Öte yandan, Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlık Müsteşarı Gerhard Eck, Türkiye’nin Münih Başkonsolosu Kadir Hidayet Eriş, Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil ve Yunanistan Münih Başkonsolosu Sofia Grammata’yı bakanlığa davet ederek, eyalet hükümeti adına derin üzüntülerini iletti.

NTV