"Hizmet binalarını TOKİ'ye yaptıracağız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hizmet binalarının kiraları için 2011 yılında 215 milyon lira harcandığını belirterek, ''Kanunlarla yeni birimler kuruyoruz, bu birimlere hemen bir günde bina inşa etmek mümkün olmuyor. TOKİ'ye bu binaları peyderpey yaptıracağız'' dedi.

Hizmet binalarını TOKİye yaptıracağız
18 Aralık 2012 Salı 00:24 tarihinde eklendi.

 

TBMM Genel Kurulu'nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın ''Aktarma, ekleme, devir ve iptal işlemleri'' başlıklı 6'ıncı maddesi ile ''Diğer bütçe işlemleri'' başlıklı 7'inci maddesi kabul edildi. 
 
MHP grubu adına konuşan Antalya Milletvekili Mehmet Günal, sanayi üretiminde ekim ayında düşüşün 5,7 olduğunu belirterek, hedeflerin tutmayacağını söyledi. Günal, Türkiye'de üretim ekonomisi değil, tüketim ekonomisi olduğunu kaydetti.
 
BDP grubu adına Ağrı Milletvekili Halil Aksoy söz alarak, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarına dikkati çekerek, eğitimde, sağlıkta bu farkların derinleştiğini söyledi.
 
CHP grubu adına konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, ''savaşa ayrılan 2013 bütçesinin, halka yoksulluk, zam, zulüm ve şiddet olarak yansıyacağını'' iddia etti.
 
AK Parti grubu adına söz alan Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, ''AK Parti'yle Türkiye'de iktidar gerçek sahibine, yani millete teslim edilmiştir'' diyerek, kendilerinden önceki dönemlerde bir sonaki ay devlet memurlarının maaşlarının nasıl ödeneceğinin tartışıldığını, oysa bugün ülkenin 10 yıl sonraki vizyonunun müzakere edildiğini ifade etti.
 
Kavuncu, ''Bizler çaresizlerin çaresi, kimsesizlerin kimsesi olmak durumundayız. Muhalefet ise yapılan hizmetleri görmezden geliyor'' diye konuştu. 
     
''Rekor düzeyde öğretmen ataması yapıldı''
     
Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hizmet binalarının kiraları için 2011 yılında 215 milyon lira harcandığını belirterek, ''Sonuçta önemli bir rakam, 200 milyonun üzerinde. Kanunlarla yeni birimler kuruyoruz, bu birimlere hemen bir günde bina inşa etmek mümkün olmuyor. Kiralamalar için tabi ki bir izin süreci söz konusu. Biz TOKİ'ye bu binaları peyderpey yaptıracağız. Burada kimsenin zengin edilmesi söz konusu değildir'' dedi. 

2013 yılında vergilerin artıp artmayacağına ilişkin bir soru üzerine Şimşek, oransal olmayan, enflasyona karşı erime potansiyeli olan vergileri enflasyon kadar artırmak durumunda olduklarını ifade ederek, ''Ama onun dışında bir düzenleme olur mu; şu an için böyle bir programlama söz konusu değil'' ifadelerini kullandı.
 
Şimşek, eşit işe eşit ücret konusunda, kamuda aynı kademe ve unvandakilerin aynı maaşı almalarının sağlandığını söyledi. 357 bin öğretmen ataması yaptıklarını vurgulayan Bakan Mehmet Şimşek, rekor düzeyde öğretmen ataması yapıldığını dile getirdi.
 
Hizmet alımı suretiyle taşıt temini konusunda bilgi veren Şimşek, 2007 yılında 10 kurumun 99, 2008 yılında 16 kurumun 178, 2009 yılında 18 kurumun 95, 2010 yılında 15 kurumun 69, 2011 yılında 20 kurumun 105, 2012 yılında ise 25 kurumun 299 araç kiraladığını söyledi. 2012 yılında ciddi bir artış olduğunu belirten Şimşek, 100 adet aracın MİT'e, 115 adetinin Maliye'ye verildiğini ifade etti. 2B'lerin tespiti için araç gerektiğini vurgulayan Şimşek, ayrıca Vergi Denetim Kurulu Grup Başkanlıkları oluşturulduğunu ve bunlar için de araç kiralandığını, zırhlı araç kiralamanın ise olmadığını söyledi.
 
2013 Yılı Merkezi Yönetim Kanunu Tasarısı'nın 7'inci maddesi Genel Kurul'da oylanarak kabul edilmesinden sonra TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşimi yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.